3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Ján Šima

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Ján Šima

17. 03. 2013
Čirč

Už ako malý chlapec som obdivoval remeselníkov, ľudových výrobcov a folklór.

Pochádzam z dediny Čirč, ktorá sa nachádza v okrese Stará Ľubovňa. Ako na dedine býva zvykom  s drevom som sa hral už od detstva, keď  sme si  ako malí chlapci vyrábali pastierke palice či drevené hračky, píšťalky.
Rezbárstvu sa venujem asi od svojich sedemnástich rokov, kedy  som si kúpil prvé dláta a tak vyrobil prvé svoje drevené výrobky. Pri práci  s drevom používam rôzne druhy dreva, jelšu, javor, vrbu, topoľ ,rakytu,  smrek jedľu a iné. Lebo každé drevo ma niečo čo je na  ňom zaujímavé a druh si vyberám podľa toho akú tematiku sa chystám vyrobiť, či už ide o sochy, kríže, anjelov, betlehemy,  madony a iné drevené výrobky. Z ľudovej tvorby sú to sochy pastierov,  postavy mužov a žien v krojoch, črpáky, misky, lyžice, šperky a iné podobné kúsky.

Okrem rezbárstva sa venujem kresleniu, maľovaniu a písaniu  ikon. Som členom spolku ikonopiscov.Svoje  ikony som vystavoval  v Smižanoch a Žiline a v Novom Targu na Bienále insitného umenia, súťaž tvorby neprofesionálnych umelcov.

Do budúcna chcel by som vyskúšať aj iné remesla, ktoré sa mi zapáčili pri návšteve jarmokov, kde boli remesla prezentované a tak sa venovať svojim záľubám a ľudovým remeslám.

Foto: Ján Šima


Kontaktné údaje

Adresa:Čirč
Kontaktná osoba:Ján Šima
E-mail:jacocirc@gmail.com

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

JANKO BIELIK

Mládencom vínečko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV