3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Jakub Šaray

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Tento profil pridal(a) ...

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Jakub Šaray

21. 02. 2014

"To potešenie, keď sa v podstate s konára narodí nástroj je nákazlivé a kto to pozná vie, že to núti napredovať ďalej a ďalej. Vyrábam nástroje pre radosť a pre poznanie, či tomu čo robím aj rozumiem". 

 

Úryvky odpovedí:

 

Jakub aké boli Vaše začiatky?
Do dreva rýpem od štrnástich rokov a vôbec ma to neprešlo ani na strednej drevárskej škole vo Zvolene, kde som vyštudoval odbor výroba hudobných nástrojov. Toto obdobie považujem za obdobie najintenzívnejšieho duševného rastu aký som mohol do teraz vnímať. Juraj Danihel do mňa napumpoval odhodlanie, chuť a pomohol mi nájsť vo mne akýsi povraz, ktorého sa mám držať a ťahať ním na ceste životom. Slovo ĎAKUJEM tu znie ako klišé ale v tej podstate viem, že nevychádzam s nášho spoločného vzťahu ako ten čo len prijal , ale aj ako ten čo odovzdal. Ten čo odovzdal Jurajovi pocit z dobre vykonanej práce, keď sa mu podarilo naviesť na dobrú cestu mňa a zopár ďalších čo fičia na dreve.
 
Od kedy sa venujete výrobe fujár ?
V ten den kedy sme mali prvú hodinu výroby hudobných nástrojov na drevárskej vo Zvolene tak od toho dňa som sa začal venovať výrobe píšťal a fujár.Písal sa september 2004.O rok neskôr keď nás Michaľ Fiľo opustil a nahradil ho už hore spomínaný Juraj Danihel,som začal robiť svoje prvé husle.
 
Zaiste ste absolvoval rôzne výstavy, alebo trhy remesiel, kde sme Vás mohli  vidieť ?
Veru nespočet a najmä pre školu za účelom reprezentovania nášho netradičného odboru.Nenechám si újsť zopár okolitých jarmokov, kde chodím hlavne aby som podporil tých , ktorí si dali tu snahu a organizujú tieto podujatia.Top podujatie sa pre mňa stal už po tri roky kreatívny festival Kreater, ktorý sa tradične koná v Banskej Štiavnici.
 
Čo plánujete do budúcna?
Môj plán je hlavne venovať sa tomu čo ma baví.Najskôr som sa venoval husliarine a opravám sláčikových nástrojov.Časom a až doteraz  vyrábam fujary a píšťalky.Chcel by som sa začať viac venovať husliam a ostatným sláčikovým nástrojom.
 
Vaše  najvyššie ocenenia ?
 Popravde mám zopár ale sú mi ukradnuté.
 
 
 Na akých hudobných nástrojoch hráte?
 Chodil som 9 rokov do ZUŠ v Prievidzi na husle, ktoré ma však neoslovili v tom čase tak veľmi ako basová gitara.Husle ma neskôr očarili inak ako hrou ale o tom už viete. Snažím sa hrať na fujaru a aj na didgeridoo ktoré  vyrába môj otec.
 
 
Čo by ste odkázali mladým začínajúcim  výrobcom hudobných nástrojov? 
Nie som v pozícii niekomu dávať rady ale mám zopár postrehov spojených s mojím rastom v oblasti výroby hudobných nástrojov.
Resp. spojím to do jedného a ten znie.Keď chcete vyrábať hudobné nástroje chodte si svojou cestou, nikde nie je napísané čo má ako vyzerať čo má ako hrať, tvoríte umelecké dielo tak nevyrábajte gíč.
 
Aké je  Vaše životné krédo? 
čo robím tomu rozumiem , čo nerobím to ma nebaví
 
Vaša webová stránka:
Ja vyrábam husle, fujary: /http://fujara.didge.sk/
 
A môjho otca zaujal drevený dychový nástroj pôvodom s Austrálie Didgeridoo: http://www.didge.sk/
 
Najviac noviniek s našej dielne najdete na Fb stránke :
 
Na záver patrí sa mi poďakovať Jakubovi za krásne slová a prajem Vám v mene Redakcie
www. jankohrasko.sk veľa zdravia, síl,  tvorivosti a elánu.
 
Spracovala: Ľudmila Hricková
Autor: Jakub Šaray
Foto: Jakub Šaray

 

 


Kontaktné údaje

Adresa:Poluvsie
Kontaktná osoba:Jakub Šaray
E-mail:sarayjakub [at] gmail.com
Telefón:+421908379438

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Primášov sen

20

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV