3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Zborník ľudových piesní z Vranova a okolia
Zborník ľudových piesní z Vranova a okolia

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Zborník ľudových piesní z Vranova a okolia

07. 03. 2008

Autor: Štefan Kocák

Na Slovensku je veľa oblastí, ktoré sú navzájom v ľudových piesňach, tancoch, zvykoch i nárečiach odlišné. Z bohatej ľudovej klenotnice v ZBORNÍKU ĽUDOVÝCH PIESNÍ z okolia Vranova nad Topľou uvádzame ľudové piesne z rozhrania najvýchodnejších regiónov Zemplína a Šariša, z okresov Vranov nad Topľou, Bardejov a Michalovce.

Ľudové piesne vznikali po stáročia. Rozvíjali sa, uchovávali a prenášali z generácie na generáciu. Mnohé z nich už zanikli, vytratili sa, ale vďaka zberateľom sú zaznamenané v rôznych zbierkach, na magnetofónových záznamoch, na filmoch v archívoch Slovenskej akadémie vied, Národného osvetového centra v Bratislave, regionálnych osvetových stredísk, vo folklórnych súboroch a skupinách, ako aj v súkromných zbierkach folkloristov. Ich šíriteľmi sú nielen sólisti speváci, ale aj členovia folklórnych súborov a skupín.

V záujme toho, aby ľudové piesne boli stále živé a neupadli do zabudnutia, vydávame túto prvú zbierku, v ktorej uvádzame sto najobľúbenejších ľudových piesní z repertoáru folklórneho súboru VRANOVČAN. Zaznamenané sú aj na zvukových nosičoch. Veríme, že túto zbierku si obľúbia nielen milovníci ľudového umenia, ale že dobre poslúži aj vedúcim, choreografom a členom folklórnych súborov a skupín, ako aj učiteľom hudobnej výchovy na základných školách.

Uvedené ľudové piesne po stránke obsahovej, textovej a melodickej sú plné vrúcnej lásky i hnevu, bezhraničného priateľstva i nedôvery, nespútanej veselosti i žiaľu, oddanosti i zrady. Odrážajú ľudské slabosti i silnú vôľu a lásku k životu, no predovšetkým ukazujú a prezrádzajú vzťah človeka k človeku. Ak sa do nich započúvame, spoznáme v nich veľkú tvorivú silu nášho ľudu, ktorá ho posilňovala v ťažkých časoch, pomáhala mu prebiť sa k súčasnosti. Preto si ich vážme a s úctou pristupujme k ich interpretácii, lebo vo svojom vnútri odrážajú život človeka.

Ľudová pieseň si zaslúži, aby sa jej aj v súčasnosti venovala pozornosť a starostlivosť. Veď ona je a naďalej môže byť účinným prostriedkom na zveľaďovanie duchovných hodnôt nášho ľudu a formovanie národného povedomia, ktoré sa v nej odzrkadľuje.

Vydalo: Regionálne združenie NOVÉ MILÉNIUM v spolupráci s folklórnym súborom VRANOVČAN Vranov nad Topľou

Tlač: OFSETA, Vranov nad Topľou

Počet strán: 123

ISBN 80-968706-5-3

Rok vydania: 2002

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Karpaty

Prekrikovacky na lukach

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV