3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  U nás taká obyčaj...
U nás taká obyčaj...

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Tento profil pridal(a) ...

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

U nás taká obyčaj...

13. 03. 2008

Predstavujeme Vám knihu „U nás taká obyčaj...", autora Vojtecha Majlinga, ktorá prišla pred nedávnom na pulty našich obchodov. Už samotný názov hovorí, že táto kniha je o obyčajoch, teda aj o zvykoch a tradíciách nášho ľudu, ako sa zachovali v časoch dnešných i minulých.

Autor knihy je fotografom, zberateľom a propagátorom slovenských ľudových zvykov a ľudových remesiel, ľudí, muzikantov a spevákov. Od roku 1965 s magnetofónom, fotoaparátom a poznámkovým blokom prešiel viac ako sto slovenských dedín a osád. Zachytával a dokumentoval výročné, rodinné či pracovné zvyky, i chvíle všedné či sviatočné, na priadkach, Vianoce, fašiangy, vynášanie Moreny, veľkonočné oblievačky, stavanie májov, jánske ohne, verbovačky, žatvu i oberačky hrozna.

Toto všetko sa podarilo dať autorovi do tejto viac ako 200 stranovej knihy. Obsahovo je rozdelená na štyri časti, ako štyri ročné obdobia, ktoré postupne ukazujú jednotlivé výročné i všedné zvyky a tradície dedín z mnohých regiónov. Všetko sa začína tak ako v prírode jarou a jej zvykmi vynášania Moreny, vítaním Letka, celým zvykoslovím Veľkonočného týždňa a zvykov na Ďura, potom všetko cez stavanie májov prechádza do leta, prevedie Vás cez Turíce až po letný slnovrat, postupne zoznamuje s jesennými obyčajmi dožinkov, vinobrania, hodov, Mitrovania až po sviatky všetkých svätých i dušičiek a končí zimnými obradmi priadok, páračiek, stridžími daňami a sviatkami Vianoc. No nezabudlo sa ani na ďalšie zimné sviatky Silvestra i Nového roku, Troch kráľov, Hromnice, Gregora, fašiangy i ďalších. Fotografie sú doplnené vyrozprávaním zvyklostí a príbehov, ktoré sa v tom či onom regióne tradovali.

Kniha nie je písaná ako odborná literatúra pre študentov či pedagógov, ale ako pútavé a zaujímavé čítanie pre každého, ktorého zaujímajú naše ľudové tradície, zvyky a obyčaje a chce vedieť o nich trochu viac a vedieť si ich aj predstaviť.

Knihu si môžete kúpiť za 561,-Sk v kníhkupectve Martinus.sk.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV