3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Takto varila starká
Takto varila starká

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Takto varila starká

26. 12. 2008

Autori: Ondrej Csaba Aszódi a Katarína Királyová

Pod názvom „Takto varila starká" sa dostala pod vianočný stromček pripeštianskych Slovákov dvojjazyčná zbierka receptov tradičných jedál.

Recepty zbierky sú zoradené podľa kalendárnych zvykov. Keďže v preskúmanom regióne sa striedajú slovenské katolícke a evanjelické osady, ich jedálne lístky sa v mnohom líšia. A taktiež je odlišný aj ich jazyk. Preto na konci zbierky autori umiestnili aj slovník nárečových výrazov.

Osady v susedstve Budapešti sa znovu osídlili po vyhnaní Turkov z Uhorska koncom 18. storočia slovenskými osadníkmi. Potomkovia týchto osadníkov sa podľa možnosti snažia zachovávať zvyky svojich predkov, respektíve odovzdať ich nastupujúcim generáciám.

K pestovaniu národnostnej kultúry patrí aj zachovanie gastronomického dedičstva, pomocou ktorého sa opäť môžu dostať na naše stoly tradičné sviatočné a každodenné slovenské jedlá.

Recepty boli zapísané v dvanástich slovenských obciach v nárečí, takto sa podarí do istej miery archivovať aj jazykové dedičstvo, ktoré podáva ucelený spoločensko-historický a národopisný obraz kraja. Výskumný materiál je poznačený blízkosťou hlavného mesta, mestským rázom jedál, taktiež aj asimilačným procesom. V niektorých osadách sa už nedalo recepty rekonštruovať v pôvodnom jazyku. V takých prípadoch ich zapísali po maďarsky a autori ich uvádzajú v spisovnej slovenčine. Pri oživovaní starých slovenských chutí na pomoc boli aj slovenské civilné organizácie a samosprávy regiónu, ktoré vzťah k slovenskej kuchyne z času na čas utužujú na festivaloch, pri spoločných sviatkoch, akými sú napr. gerheňový festival v Malej Tarči, kapustníkový festival v Šóškúte, sladká sobota na Ečeri, slovenská zakáľačka v Kerepeši, čemerská slovenská svadba, závinové dni v Šáre, súťaž prípravy slovenských koláčov vo Veľkej Tarči, kde môžeme nazrieť do jedálneho lístku našich predkov.

Úryvok z publikácie (Katarína Királyová: Chlieb náš každodenný...):
„...Katolícka cirkev v 19. storočí aj počas adventu uložila abstinenciu. Počas tohto malého (tridsaťdňového) pôstu k bezmäsitému piatku a sobote pribudla aj streda.

Na Božie narodenie (24. december) bol u katolíkov vianočný pôst. Bol to sviatočný deň, pre ktorý presne určili každoročne rovnaký tradičný jedálny lístok. Hlavným jedlom tohto večera bola polievka s cestovinou (napr. v Ečeri paradajková polievka). Polievku pripravili zo strukovín (fazuľa, šošovica), so sušenými ovociami a hubami, ale varili aj kyslú polievku z kapusty alebo z otrúb (ciberej). Magické, rituálne pochúťky vianočnej večere boli pálené, med, cesnak, jablko, orech a oblátky. Štedrovečerná hostina mala zabezpečiť pre rodinu zdravie, šťastie a bohatstvo.

V prvý a druhý vianočný deň varili bežné zimné jedlá, ktoré nemali pôstny charakter, napr. kapustu s bravčovým mäsom.
V predvečer Nového roka v katolíckych dedinách podávali pôstne jedlá, a to kyslú polievku, fazuľu, kapustu, huby a cestoviny (makové, tvarohové slíže, pirohy). Na Silvestra a Nový rok podávali magické jedlá, podobné ako v Štedrý večer, ktoré mali v novom roku zabezpečiť hojnosť úrody a zdravie v rodine. Pri dvojitom sviatku obyčajne napiekli aj koláče, najčastejšie záviny.

Ako po sebe idú dni v týždni, spln a nov Mesiaca, tak sa striedali každoročne výročné zvyky sedliackej spoločnosti, významné udalosti životného cyklu človeka a tak určil vegetačný rok, že čo sa dostane na rodinný stôl, ako náš chlieb každodenný."

Kniha obsahuje aj tieto recepty:

Súvisiace odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS Mladost

Ej tisa, tisa

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV