3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Od Tekova vietor veje
Od Tekova vietor veje

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Od Tekova vietor veje

10. 03. 2009
Tekov

Kniha plná krásnych fotografií na ľudí, ktorí tvorili obraz života našich dedín. Svedectvo ich života má v dnešnej dobe nevýslovnú výpovednú hodnotu. Autori sa preto obracajú k nim, aby tak vyjadrili úctu k našej slovesnosti, tradíciám, zvykom a obyčajom v oblasti samého centra bývalej tekovskej župy, v dedinách, ktoré dostali príznačné pomenovanie "čilejkári".

Druhé vydanie je doplnené o niektoré obrazy kroja, inovované fotografie, obrázky s náboženskou tématikou, ktoré nebolo možné uverejniť v prvom vydaní knihy (OBZOR Bratislava, 1984) a ktoré boli dôležitou súčasťou niekdajších príbytkov. Kniha teda oživuje spomienky na dávne a minulé, obracia pozornosť na vzácne dary našich predkov. Veríme, že v nej nájdete krásu, poučenie a povzbudenie či polahodu.

Autori:

Andrej Chudoba (1927), spisovateľ, člen Spolku slovenských spisovateľov, vošiel do sveta literatúry zbierkou básní Letokruh srdca, v ďalšej literárnej činnosti sa venuje próze. Je autorom mnohých prozaických kníh a scenárov niekoľkých inscenácií a filmov. Žije a tvorí v Pukanci a jeho literárnym záujmom sú ľudia a krajina rodného kraja.

Milan Hlôška (1934), fotograf, zúčastňuje sa amatérskej fotografickej tvorby od roku 1963, kde jeho obľúbenou témou a špecializáciou je široká škála života človeka. Od roku 1966 svoju tvorbu smeruje do dokumentácie folklóru z oblasti rodného Tekova a v ostatných rokoch do dokumentácie krojov z celého Slovenska.

Tvrdé viaz., 160 str., 23x30 cm

Cena: 12,61€ 

Kontakt:

LÚČ Kozičova 2, 841 10 Bratislava

tel.: 02/65730331

fax: 02/65421239

e-mail: predaj@luc.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Rozsutec Zilina

Zahrajte, zahrajte (Horehronie)

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV