3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Moje piesne - zbierka ľudových piesní z obce Hrochoť
Moje piesne - zbierka ľudových piesní z obce Hrochoť

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Tento profil pridal(a) ...

Moje piesne - zbierka ľudových piesní z obce Hrochoť

10. 06. 2009
Hrochoť

Piesne Podpoľania - láska na celý život

Kraj pod Poľanou - Detva, Hriňová, Hrochoť, Očová, Zvolenská Slatina, . . . jedným slovom Podpoľanie, kraj nad ktorým od nepamäti vrch Poľana bdie. Šumia lesy na svahoch Poľany, hudie potok Hučava svoju nôtu hrochotskou dolinou, do podvečerného ticha clivo znie fujara „Idem, idem, lebo misím". Podpoľanie, kraj krásnej prírody, pracovitých ľudí, citlivých duší, ale i ostrých nátur. Kraj osobitej ľudovej kultúry a ľudových tradícií, kde sa zachováva krása a poznanie zdedené po predchádzajúcich generáciách. To je fenomén Podpoľania, tak sugestívne reflektovaný podpolianskymi ľudovými piesňami.

Vyznávači týchto hodnôt a milovníci ľudovej piesne, ale i ostatní, ktorí chcú bližšie poznať podpoliansku výnimočnosť, isto so záujmom siahnu po knihe Moje piesne, s podtitulom Zbierka ľudových piesní z obce Hrochoť, ktorú vydalo Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Autorom knihy je známy protagonista podpolianskeho folklóru a neopakovateľný interpret podpolianskych ľudových piesní, hrochotský rodák Milan Križo.

V zbierke sa nachádza bezmála 390 piesní - notový zápis i s textami piesní. K niektorým piesňam je pripojená autorova poznámka, či už k pôvodu piesne, informácia o „prvotnom" interpretovi, zaujímavosť z muzikologického hľadiska alebo čisto osobný postoj M. Križu. V systematicko-faktografickej časti zbierky sú uvedené muzikologické znaky jednotlivých piesní a ich zatriedenie podľa tematických okruhov a príležitostí, pri ktorých sa uplatňovali. Sú tu piesne svadobné, dievčenské, mládenecké, zbojnícke, atď.

S neskrývanou zanietenosťou sa M. Križo vyjadruje o hrochotských ľudových piesňach. V tejto súvislosti sa v spomienkach dotýka aj svojho detstva, ktoré prežil v Hrochoti a kde vplyv ľudového prostredia bol taký pôsobivý, že nemohol obísť vnímavého dedinského chlapca a opantal ho na celý život.

Vyniká snaha autora o vnímanie a pochopenie ľudovej piesne v širšom kontexte. Významným obohatením danej problematiky sú úvahy v rámci určitej analógie medzi rastlinnou ríšou a duchovnou sférou človeka, konkrétne ľudovou piesňou. (Tu sa M. Križo nevyhol istému profesijnému zaťaženiu - sám sa k tomu priznáva - pôvodom lesník, biológ a vysokoškolský pedagóg v týchto odboroch.) Prezentovaná analógia vytvorila špecifický priestor na formulovanie zaujímavých konštatácií.

Ak si autor v úvode zbierky stanovuje cieľ a uvádza aj pohnútky, ktoré ho primäli pustiť sa do tohto diela: Spevníkom chcem nielen prezentovať vybraný počet piesní určitej lokality, ale vyjadriť svoj vzťah, svoj vrúcny obdiv k výpovednej hodnote týchto piesní o živote ľudí, ich radostiach i trápeniach, bujarej veselosti i nekonečného smútku a bôľu . . . , tak sa mu to podarilo. Pretože kniha nepredstavuje len obyčajný zborník ľudových piesní, ale je to vyznanie lásky Milana Križu k Podpoľaniu a k ľudovým tradíciám tohto kraja, reprezentovaných predovšetkým ľudovými piesňami.

Milan Križo za roky pôsobenia dosiahol rešpekt a uznanie tak odborných kruhov ako aj obdiv a úctu širokej verejnosti, ktorej srdcia si získal jedinečnou interpretáciou podpolianskych ľudových piesní. Pri svojich vystúpeniach vždy vyvolá bezprostrednú reakciu publika. A vďaku. Vďaku za pekné zážitky. Tak ako v programe pri príležitosti svojho životného jubilea na minuloročných Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve, keď tisícami vďačných obdivovateľov zaplnené hľadisko amfiteátra spievalo spolu s ním.

Autor textu: Slavomír Beňo

Údaje o knihe:

Autor: Milan Križo

Vydavateľ: Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene

Rok vydania: 2008

Počet strán: 376

ISBN: 978-80-85159-75-2

Cena: 10,- € / 301,26 Sk (poštovné a balné 3€)

Objednať knihu je možné na adrese:

Podpolianske osvetové stredisko
Bystrický rad č. 1
960 26  Zvolen
alebo e-mailom na: osvetazvolen(zavináč)osvetazvolen.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Lazovianka

Prsi dazd, prsi dazd

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV