3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Cez Močenské lúky
Cez Močenské lúky

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Cez Močenské lúky

12. 01. 2010
Močenok

Na sklonku roku 2009 vyšla krásna obrazová publikácia o obci, jednej z najväčších obcí nitrianskeho kraja, o Močenku. Kniha na 192 stranách predstavuje dianie v ľudových tradíciách v Močenku, predstavuje močenský ľudový kroj v jeho rôznych podobách, žien, mužov i detí a zachytáva odchádzajúce prvky ľudovej architektúry. Ale veľa priestoru venuje aj mnohým sakrálnym objektom, ktorými Močenok priam oplýva. Kniha predstavuje v obrazoch ľudové tradície od jari do zimy tak, ako sa kedysi v dedinách zachovávali a zachytáva aj poéziu detailov močenského chotára i močenských ulíc vo všetkých ročných obdobiach. Obrazová časť, ktorej autorom je Milan Hlôška, je doplnená prekrásnym poetickým textom a básňami majstra slova Andreja Chudobu.

V druhej časti knihy je uvedený faktografický text Gabriely Borzovej, ktorý mladšej generácii predstavuje miznúci a skoro stratený svet našich starých otcov a materí, ktorý predstavoval pevné zásady, rodinné a sociálne vzťahy s aktívnym vkladom každého príslušníka kominuty. Kniha je doplnená aj niekoľkými piesňami v notovej osnove. Do knihy prispeli niekoľkými fotografiami aj fotografky z miestneho fotoatelieru a niekoľko dobových fotografií bolo doplnených z rodiného archívu.
Kniha je určená predovšetkým miestnym obyvateľom, rodákom a sympatizantom Močenka a keďže predstavuje ďalší regionálny literárny skvost, je vhodná aj ako darček pri rôznych príležitostiach.
Knihu vydalo Vydavateľstvo LÚČ Bratislava (2009) pre obec Močenok.

Autori: Gabriela Borzová, Milan Hlôška, Andrej Chudoba
Počet strán: 192
Cena: 12,6O € (v predajni kníh Lúč Nitra)

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Kosicki spivaci

F Presovskej kasarni

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV