Bohato ilustrovaná kniha prináša obraz o výšivkovom umení na Slovensku v čase jeho najväčšieho rozkvetu - v 19. a prvej polovici 20. storočia, kedy sa v roľníckom prostredí venovala zvýšená pozornosť skrášľovaniu odievania a bývania. Oboznamujeme čitateľov s lokálnymi dialektami a variáciami, ktoré sa na Slovensku rozvinuli do početnáyh a neobyčajne pestrých podôb.
"Výšivka ako kutlúrny výtvor zaujímala v ľudovej výtvarnej tradícii na Slovensku výsadné postavenie. Prostredníctvom napodobňovania starých vzorov, tradovania estetických predstáv udržovala vzájomnú kontinuitu generácií. Predstavovala estetickú zhodu a okrasný doplnok každodenného a sviatočného života vidieckej komunity.
V ornamentike, farbách a materiáloch zviditeľňovala hlboké väzby na spoločenstvo, ku ktorému sa viazala. Bola významnou zložkou roľníckeho odevu, znakom roľníckeho stavu, identifikačným prostriedkom, podľa ktorého sa poznalo, z ktorej dediny a oblasti človek pochádzal. Roľnícke prostredie sa v historickom vývine európskeho výšivkového umeia stalo jej poslednou zastávkou, sociálnym základom, v ktorom sa naplno uplatnila.
Pre územie Slovenska to zvlášť platí aj preto, že si v závetrí industrializácie a urbanizácie dlho uchovalo agrárny charakter. Pri hospodárskom zaostávaní bolo obyvateľstvo viac odkázané na samozásobiteľstvo, udržovanie naturálnej výroby a pestovanie zručností. Paradoxne aj vďaka tomu sa výšivkový prejav na Slovensku rozvinul do neobyčajného bohatstva a rozmanitosti foriem."
Autor: Oľga Danglová
Vydavateľ: Ústredie ľudovej umeleckej výroby v spolupráci s Ústavom etnológie SAV a národným osvetovým centrom v Bratislave
Rok vydania: 2009
Počet strán: 267
ISBN: 978-80-88852-66-7
Cena: 21,- €
Kúpiť knihu je možné :