3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Tou Pukanskou bránou
Tou Pukanskou bránou

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Tou Pukanskou bránou

05. 08. 2010
Pukanec

Pukanec, bývalé kráľovské a banské mestečko v týchto dňoch prezentuje nová obrazová publikácia osvedčenej dvojice autorov: fotografie Milan Hlôška a sprievodné slovo a básne Andrej Chudoba. Kniha prezentuje život v Pukanci od narodenia po hrob v obrazoch i textoch. Ukazuje krst novorodenca, život detí v predškolskom a školskom veku, záujmy dospelých v tradíciách cez folklórny súbor Vajrab a spevokol Bažalička i prácu chýrnych remeselníkov v oblasti keramiky a debnárstva, ľudí známych i menej známych a v tomto vyzdvihuje krásu pukanských historických objektov a uličiek a predovšetkým predstavuje najvzácnejšiu pamiatku gotický rím.-kat. kostol sv. Mikuláša. V knihe nechýbajú pohľady na chýrne pukanské vinice v každom ročnom období a ich plody, na vzácne stavby viničných ľochov, ktoré sa kedysi hĺbili aj v troch podlažiach nad sebou, zákutia v priľahlej časti Majere a ich ľudovú architektúru, ale aj pohľady na historickú keramiku, ktorá sa v Pukanci vyrába už niekoľko desaťročí. Andrej Chudoba sa v textovej časti vyznáva k Pukancu, k jeho kráse a k prírode svojským nenapodobiteľným spôsobom, lyrickým slovom, ktoré určite čitatelia ocenia. A treba zdôrazniť, že básne k jednotlivým fotografiám sú skutočným skvostom, pretože je to jeho vyznanie svojmu mestu.

Fotografie doplnili aj miestni rodáci a pre hlbšie pochopenie histórie Pukanca boli použité aj staré fotografie a pohľadnice.

Kniha v takejto podobe si určite nájde svojich čitateľov a obdivovateľov a zanechá v nich pekné a príjemné dojmy a pocity.

Vydal: LÚČ Bratislava pre Obecný úrad Pukanec v roku 2010.
Strán: 192
Rozmer: 295x210 mm
Pevná väzba
Cena: 15 €

Predáva sa na obecnom úrade v Pukanci a v kníhkupectvách LÚČ (Nitra, Bratislava a Zvolen)

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

LH Kandracovci

Ovecki f kosaru

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV