3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Tou Pukanskou bránou
Tou Pukanskou bránou

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Tou Pukanskou bránou

05. 08. 2010
Pukanec

Pukanec, bývalé kráľovské a banské mestečko v týchto dňoch prezentuje nová obrazová publikácia osvedčenej dvojice autorov: fotografie Milan Hlôška a sprievodné slovo a básne Andrej Chudoba. Kniha prezentuje život v Pukanci od narodenia po hrob v obrazoch i textoch. Ukazuje krst novorodenca, život detí v predškolskom a školskom veku, záujmy dospelých v tradíciách cez folklórny súbor Vajrab a spevokol Bažalička i prácu chýrnych remeselníkov v oblasti keramiky a debnárstva, ľudí známych i menej známych a v tomto vyzdvihuje krásu pukanských historických objektov a uličiek a predovšetkým predstavuje najvzácnejšiu pamiatku gotický rím.-kat. kostol sv. Mikuláša. V knihe nechýbajú pohľady na chýrne pukanské vinice v každom ročnom období a ich plody, na vzácne stavby viničných ľochov, ktoré sa kedysi hĺbili aj v troch podlažiach nad sebou, zákutia v priľahlej časti Majere a ich ľudovú architektúru, ale aj pohľady na historickú keramiku, ktorá sa v Pukanci vyrába už niekoľko desaťročí. Andrej Chudoba sa v textovej časti vyznáva k Pukancu, k jeho kráse a k prírode svojským nenapodobiteľným spôsobom, lyrickým slovom, ktoré určite čitatelia ocenia. A treba zdôrazniť, že básne k jednotlivým fotografiám sú skutočným skvostom, pretože je to jeho vyznanie svojmu mestu.

Fotografie doplnili aj miestni rodáci a pre hlbšie pochopenie histórie Pukanca boli použité aj staré fotografie a pohľadnice.

Kniha v takejto podobe si určite nájde svojich čitateľov a obdivovateľov a zanechá v nich pekné a príjemné dojmy a pocity.

Vydal: LÚČ Bratislava pre Obecný úrad Pukanec v roku 2010.
Strán: 192
Rozmer: 295x210 mm
Pevná väzba
Cena: 15 €

Predáva sa na obecnom úrade v Pukanci a v kníhkupectvách LÚČ (Nitra, Bratislava a Zvolen)

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Mariana Jareka

Preco sa ti ludi

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV