3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  ...aká si mi Krásna...
...aká si mi Krásna...

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

...aká si mi Krásna...

21. 01. 2011
Košice Krásna

...aká si mi Krásna...” je názov knihy, ktorá vznikla vzájomnou spoluprácou mestskej časti Košice-Krásna a Literárnej spoločnosti Pravé orechové. Úlohou spisovateľov z L.S. Pravé orechové bolo od najstarších obyvateľov niekdajšej dediny – dnes mestskej časti - zaznamenať desať tradovaných i skutočných historických príbehov, ktoré potom spracovali do poviedok. Dielo po konzultáciách s historikmi a etnografmi verným spôsobom zobrazuje fragmenty obecných dejín a ich vývoj od dvadsiatych rokov po začiatok sedemdesiatych rokov 20. storočia.

Knihu vydalo vydavateľstvo Vienala Košice a jej verejná prezentácia sa uskutoční v nedeľu 26. septembra 2010 o 16.00 hod. v kultúrnom dome Rubín v Krásnej.

Vďaka tejto iniciatíve čitatelia spoznajú spôsob myslenia, hierarchiu životných hodnôt i kultúru našich niekdajších obyvateľov, ale aj to čomu verili, z čoho sa tešili a čoho sa báli. Poviedky okrem udalostí, ktoré sa v obci odohrali, zachytávajú aj staré zvyky upadajúce do zabudnutia. Autori verne zachytili rituály spojené so starými Vianocami, Veľkou nocou a Andrejom. Som rád, že sa týmto spôsobom príbehy zachovajú aj pre ďalšie generácie,“ uviedol starosta obce JUDr. Marek Kažimír.

Miestna história v podaní beletrie má zvyčajne početnejšiu cieľovú skupinu čitateľov než strohý dokument plný mien a dát. Vnáranie sa do zašlých čias a opätovné priblíženie chvíľ, keď v Krásnej obesili koňa alebo keď bola oslobodená na konci II. svetovej vojny, takto nadobúda nový emotívny rozmer. Samozrejme, poviedky nevynechávajú ani príbehy o údajných bosorkách a zjaveniach, ktoré z etnologického hľadiska rovnako patria k miestnej histórii,“ priblížil charakter knihy predseda Literárnej spoločnosti Pravé orechové Slavomír Szabó.

Košice-Krásna patrí medzi najstaršie mestské časti Košíc. Prvá písomná zmienka o Krásnej pochádza z roku 1143, teda je takmer o 90 rokov staršia než prvá písomná zmienka o samotných Košiciach. Od roku 1990 je jednou z 22 mestských častí Košíc, avšak v kultúrnom živote stále dbá na zachovávaní miestnych tradícií z čias, kedy bola ešte samostatnou dedinou. V súčasnosti tu žije 4.076 obyvateľov.

Autormi jednotlivých poviedok sú spisovatelia Slavomír Szabó, Jiří Zaťovič, Soňa Jakešová a Ján Mičuch. Dielo ilustroval košický výtvarník Vladimír Ondo. Ide v poradí už o ôsmu knihu z autorskej dielne občianskeho združenia spisovateľov L.S. Pravé orechové, rovnako aj tie predošlé vznikli ako beletristická rekonštrukcia tradovaných a historických príbehov jednotlivých obcí východného Slovenska.

Anotácie poviedok z knihy so zaujímavosťami:

1. Najsmutnejšie Vianoce – dvadsiate roky 20. storočia – skutočný tragický príbeh spojený s rituálmi Vianoc, keď sa verilo, že brechanie psa určuje vydaj dievky a zaviazaním vlasov do konte sa privedie slobodné dievča do druhého stavu.

2. Bosorácka pravda a lož – tridsiate roky 20. storočia – tradovaný príbeh o stretnutí poisťovacieho agenta s údajnou bosorkou.

3. Tajomstvo kamennej studne – tridsiate roky 20. storočia – skutočný príbeh známej dedinskej vraždy, o ktorej vyšla pravda na povrch až po niekoľkých desaťročiach.

4. Neveriaci Imro – rok 1940 – tradovaný príbeh o prízraku Bielej pani na brehu Hornádu.

5. Moja vojna – roky 1944 a 1945 – skutočný príbeh o konci II. svetovej vojny v Krásnej a oslobodení

6. Celkom prvá tancovačka – rok 1945 – skutočný príbeh spojený so zvykmi dorastajúcich detí, ktoré čakali na rituálne povýšenie za dievky a parobkov

7. Veľkonočný kôň – rok 1948 – skutočný príbeh o vojne dvoch pašeráckych gangov, ktoré si vybavovali účty aj tak, že jednému pašeráckemu bossovi obesili v Krásnej koňa

8. Cestou na trh – rok 1950 – skutočný príbeh z čias prenasledovania súkromných poľnohospodárov a vystavenia zákazu predaja ich výrobkov na trhu

9. Klebety na Andreja – šesťdesiate roky 20. storočia – skutočný príbeh spojený so zvykmi, ktoré sa vo viere vyveštenia budúcnosti konali na Andreja.

10. Čistec – rok 1971 – údajne skutočný príbeh z čias, keď obec navštívil delegát, ktorého od mŕtvice zachránil len rituál očisty vývarom z rastliny ľudovo nazývanej čistec (,pričom tento rituál sa v niektorých rodinách v Krásnej uchováva dodnes).

Kontakty :

 

  • Mestská časť Košice – Krásna, JUDr. Marek Kažimír, ul. Opátska č. 18, tel./fax : 055 6852 874, mobil : 0905 408 305 e– mail : starosta(zavináč)kosicekrasna.sk, www.kosicekrasna.sk
  • L.S. Pravé Orechové, Slavomír Szabó, ul. Slobody 19, Košice , 040 11, 0907 913 464, e-mail : prave.orechove(zavináč)centrum.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Paprckovci

Rozkazovacky - Moj otec bol velky pytliak

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV