3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane
Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane

Ohodnoť článok hráškami


(9/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane

27. 02. 2011

Názov: „Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!" - zborník zo seminára „Ľudové odievanie" konaného 22. 4. 2010 v Žiline

Zostavila: Mgr. Júlia Knapcová

Zodpovedná redaktorka: PhDr. Soňa Řeháková

Vydavateľ: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

ISBN: 978-80-85161-64-9

Popis:

Ľudový odev, ktorý bol v roľníckom prostredí našich predkov braný ako samozrejmosť, považujeme dnes za mimoriadne hodnotné dedičstvo. Obzvlášť hodnotnými pre nás stále zostávajú sviatočné, slávnostné, či svadobné odevy, ktorých zachovanie by malo byť nevyhnutnosťou. Práve v tomto materiálnom dedičstve môžeme pozorovať silné umelecké a estetické cítenie zhotovovateľov odevu, ktoré sa v moderných odevoch dnešnej doby v tejto podobe nevyskytuje.

Prezentovanie a používanie ľudového odevu dnes v najväčšej miere spadá do pôsobenia folklórnych súborov a skupín. So scénickým využívaním krojov zaznamenávame posun v podobe rôznych krojových variácií a premien s pozitívnym ale aj negatívnym dopadom (v konečnej podobe kroja), s čím súvisí aj skutočnosť, že problematikou ľudového odievania je potrebné zaoberať sa stále - v kontexte histórie aj súčasnosti.

Krajské kultúrne stredisko v Žiline preto zorganizovalo v apríli 2010 seminár „Ľudové odievanie" tematicky zameraný tak, aby svojimi príspevkami oslovil etnológov, kultúrnych pracovníkov, aj členov folklórnych súborov. O potrebe organizovania vzdelávacích aktivít tohto charakteru svedčí aj počet účastníkov seminára a záujem ich, aj ostatných nezúčastnených o zborník, ktorý sme vydali z príspevkov prednášaných na seminári. 

Cena: 1,- € plus dobierka

Objednávky: Zborník je dostupný na Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline, s možnosťou prevzatia osobne na adrese: Horný val 20, 011 82 Žilina, prípadne objednávkou na e-mailovú adresu: jknapcova(zavináč)vuczilina.sk, telefonicky: 041/562 59 56.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Skalican

Starej mamke umrel cigan

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV