3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Fujarový spevník je na svete
Fujarový spevník je na svete

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Fujarový spevník je na svete

13. 10. 2011
Očová

Mimo hlavného prúdu programu tohtoročných 46. Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve prebehla malá, ale pre svet fujary významná udalosť. Touto udalosťou bolo predstavenie a krst Fujarového spevníka autora Dušana Holíka. Stalo sa tak v rámci sprievodného podujatia FSP Škola hry na fujare a píšťalke.

Slávnostného krstenia sa okrem spevníka a jeho autora zúčastnili krstní otcovia, ktorých bolo hneď niekoľko (zato krstná mama ani jedna), členovia spoločenstva Duša fujary a ďalší záujemcovia. Po úvodných slovách, v ktorých Dušan Holík predstavil svoj Fujarový spevník a priblížil proces jeho tvorby a vydania bol vykonaný akt krstu. Krst bol trochu netradičný, pretože ako „krstiace" médium nebola použitá „obvyklá kvapalina", ale experimentálne sa použila substancia v pevnom skupenstve - ovčí syr. Treba však uviesť, že syr bol na tento účel pokrájaný na drobno.

Krstní otcovia svojmu krstnému dieťaťu pekne zahrali na fujare, aj zaspievali a vyprevadili ho do života so želaniami, ako ďalších súrodencov, úspešnú propagáciu nášho národného hudobného nástroja, šírenie radosti a dobrej nálady, podpora mladých pokolení fujaristov . . .

Prezentovaný spevník je historicky prvé dielo venované fujare vo forme kniky - spevníka. Spevník obsahuje 101 piesní pre fujaru, ich notový zápis, texty a prstoklady. Súčasťou je DVD nosič s obrazovými a zvukovými ukážkami hry na fujare. V úvode autor približuje históriu a pôvod fujary. V ďaľších častiach prezentuje najlepších majstrov - výrobcov fujár, základný postup a „grífy" na zmajstrovanie fujary a poznámky k výtvarnému zdobeniu fujár. Zaujímavá a významná, najmä pre tých, ktorí chcú sami preniknúť do tajov hry na fujare, je časť venovaná hre na fujare. Sú tu uvedené základné informácie potrebné pre zvládnutie tónu prefukovaním alikvotných tónov, ako ovládanie dychu a jazyka. Rady pre nácvik základných hudobných ozdôb vibráta a trilku pomôžu pri dotváraní melódie do charakteristickej fujarovej podoby.

Pre úplných začiatočníkov je určená časť venovaná základom hudobnej teórie v rozsahu postačujúcom na zvládnutie prvotnej hry na fujare vrátane poznámok k prstokladu - hmatovej techniky a technických cvičení.

Textová časť knihy je preložená do anglického a nemeckého jazyka, čo určite umožní ľahšie použitie spevníka za hranicami Slovenska a podporí tak šírenie slovenskej fujary vo svete.

Autora Fujarového spevníka Dušana Holíka netreba zvlášť predstavovať. Vo fujarovom svete je známy ako inštrumentalista a výrobca fujár a píšťaliek. Celý jeho život je spojený s rodným krajom Podpoľania a kráľovnou slovenského folklóru fujarou. V súčasnosti pôsobí na Základnej umeleckej škole v Detve, kde odovzdáva skúsenosti mladšej generácii.

Spevník vznikol aj vďaka spolupráci a podpore spoločenstva Duša fujary. Finančne prispeli na jeho vydanie viacerí fujaroví nadšenci, vrátane prezidenta Slovenskej republiky pána Ivana Gašparoviča.

Fujarový spevník je vhodnou pomôckou pre folkloristov a všetkých záujemcov o hru na tomto krásnom a jedinečnom hudobnom nástroji. Vhodne vypĺňa medzeru v notovom materiály pre fujaru.

Zdroj: Slavomír Beňo, Duša fujary

Údaje o knihe

Názov: Fujarový spevník

Autor: Dušan Holík

Vydavateľ: Dušan Holík, Očová

Rok vydania: 2011

Počet strán: 136

ISMN: 979-0-9010004-2-1

Cena: 20 € s DPH

Knihu je možné objednať na adrese:

Dušan Holík

ul. J.R. Poničana 986/143

962 23 Očová

alebo mailom na adrese: holikdusan@stonline.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk z Dolnej Strehovej

Ved som sa vydala/Co sa stalo na Strehovej

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV