3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Vianočné koledy a betlehemské hry na Slovensku a v Poľsku
Vianočné koledy a betlehemské hry na Slovensku a v Poľsku

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Vianočné koledy a betlehemské hry na Slovensku a v Poľsku

08. 01. 2012
Dolný Kubín

Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, aktuálne vydáva monografiu o podobách tradičnej ľudovej kultúry regiónu s názvom Vianočné koledy a betlehemské hry na Slovensku a v Poľsku a na sto šiestich stranách prezentuje predvianočné – adventné texty, vianočné a novoročné piesne, vianočné, štefánske a novoročné vinše, betlehemské a trojkráľové hry z dvadsiatich obcí, zapísané počas stretnutí s informátormi v roku 2010, ako i staršie, prepísané z archívnych materiálov Oravského kultúrneho strediska. Je tak prvým aktuálnym a komplexným pokusom o sumarizáciu podôb výročného vianočného zvykoslovia na Orave a v poľských prihraničných regiónoch. Jej ambíciou je najmä zaujať a byť nápomocná vedúcim folklórnych kolektívov i ďalším, ktorí po nej siahnu ako po repertoárovej pomôcke. Monografia je podľa riaditeľa strediska, PhDr. Miroslava Žabenského, prirodzeným pokračovaním a vyústením najskôr spontánneho a neskôr koordinovaného záujmu o mapovanie a scénické uvádzanie výročného vianočného zvykoslovia na Orave. Oravské kultúrne stredisko bolo v roku 1990 iniciátorom ojedinelého a atraktívneho projektu uvádzania vianočných zvykov. Scénická freska o zvykoch a bohatstve vianočných tradícií pod názvom Oravské Vianoce (v rokoch 2004-2006 pod názvom Višegrádske Vianoce) našla do roku 2010 svojich divákov na Slovensku, v Poľsku i v Českej republike a program vzhliadlo na jeho viac ako päťdesiatich uvedeniach približne štrnásťtisíc divákov. Zachytiť formou monografie aspoň časť doposiaľ získaného zvykoslovného materiálu - i nový, prieskumom získaný materiál, je prirodzeným pokračovaním tohto procesu. Monografia tak podáva obraz o stave výročného vianočného zvykoslovia tak, ako je prezentované aktívnymi folklórnymi skupinami. I keď ide niekedy o známe a rozšírené texty kolied či vinšov, sú predsa len výnimočné nárečovým podaním i úpravami, ktoré do nich vložili často samotní interpreti. Texty sú zaradené abecedne podľa obce záznamu. Piesne, vinše a hry sú aktuálne prezentované v scénickej a časť i vo svojej prirodzenej, pochôdzkovej podobe. Publikácia je vydaná ako súčasť projektu Vianoce v ľudových zvykoch, remeselnej a výtvarnej tvorbe, spolufinancovaného Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013.

Autor článku: Miroslav Žabenský


Kontaktné údaje

Adresa:Oravské Kultúrne Stredisko, Bysterecká 1263/55, 02601 Dolný Kubín
Kontaktná osoba:PhDr. Miroslav Žabenský
E-mail:zabensky@osvetadk.sk
Telefón:+421 43 5864978
Web:www.osvetadk.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

Jan Palovic

Vrcharske rozkazovacky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV