3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Ozveny spod Babej hory
Ozveny spod Babej hory

Ohodnoť článok hráškami


(2/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Ozveny spod Babej hory

08. 01. 2012
Dolný Kubín

Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, s finančnou pomocou obce Rabčice, vydalo monografiu ľudovej piesňovej kultúry Rabčíc – Ozveny spod Babej hory. Je výsledkom celoživotnej snahy Valérie Baľákovej o vyhľadávanie, uchovávanie a sprístupňovanie autentického kultúrneho dedičstva obce. Monografia podáva prehľad nielen o hudobnej histórii a kultúre obce, ale prezentuje i 101 znotovaných a v goralskom nárečí zapísaných piesní, členených na piesne svadobné, ľúbostné a tanečné, regrútske, pracovné a vianočné. Stáva sa tak ucelenou prezentáciou bohatej kultúry nielen Rabčíc, ale i celého mikroregiónu Babia hora. Je hodnotným prezentačným a repertoárovým materiálom. Autorka monografie – Valéria Baľáková, dcéra známeho rabčického primáša Ignáca Kolčáka je významnou osobnosťou tradičnej a ľudovej kultúry na Orave. Učiteľka, speváčka, huslistka a primáška v snahe zachovať podoby tradičnej kultúry stála pri obnovení folklórnej skupiny Rabčičanka, v roku 1982 založila v Rabčiciach detský folklórny súbor Kašunka, neskôr i detskú ľudovú hudbu Rovňan a ľudovú hudbu Rabčičanka. Všetky kolektívy dodnes úspešne vedie. Monografiu si môžete objednať na Oravskom kultúrnom stredisku.

Autor článku: Miroslav Žabenský


Kontaktné údaje

Adresa:Oravské Kultúrne Stredisko, Bysterecká 1263/55, 02601 Dolný Kubín
Kontaktná osoba:PhDr. Miroslav Žabenský
E-mail:zabensky@osvetadk.sk
Telefón:+421 43 5864978
Web:www.osvetadk.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

MIKULAS PETRASOVSKY, NATALIA PETRASOVSKA

Za valalom

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV