3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Vajnorské poviedky
Vajnorské poviedky

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Vajnorské poviedky

21. 10. 2012
Vajnory

Ludé ve Vajnoroch prežili fšelijaké čašké chvílki, ale aj tak si zachovali dobrú a veseú misel. Bár bi aj né, ket mjeli na to velice dobrí lék, uskuadňení v pivňicách.

Súdki dobrého a pitného vína im pri ich popíjaňí, koštovaňí a šacovaňí chucí vína porozvazovali jaziki, na fšelico sa rospamatovali, pospomínali, skrátka moc teho pri tem koštovaňú poviprávjali.

Je pravda, že teho moc pospomínali, poviprávjali, enem vječná škoda a chiba sa staua, že máuo teho popísali, ba skoro ňic.

Z tejto príčini sa aj stauo, že sa skoro navždi vitraciuo moc príhod z pamjaci a huáv ludzí, a proto sa na vícero z ňích skoro zapomjeuo.

Nále, ked už  čovjek žije tak dúho medzi tima najstaršima ludma, ba dá sa povidat, že skoro ceuí život, beseduje, viprávja sa s ňima, počúva ich, moc sa múdreho aj veseuého od ňich dozví. Z takéhoto dúhoročňího besedovaňiá s pamatňíkama o ich živoce sa podariuo zachicit a napísat, co títo naviprávjali.

 

Bohumír Hrabák

 

Pre mestskú časť Bratislava-Vajnory vydalo

Vydavateľstvo Kozák Press, Martin, v r.2009

Text : Bohumír Hrabák

Originálne vajnorské výšivky : Katarína Rakúsová


Kontaktné údaje

Web:www.vajnory.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV