3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Vajnorské poviedky
Vajnorské poviedky

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Vajnorské poviedky

21. 10. 2012
Vajnory

Ludé ve Vajnoroch prežili fšelijaké čašké chvílki, ale aj tak si zachovali dobrú a veseú misel. Bár bi aj né, ket mjeli na to velice dobrí lék, uskuadňení v pivňicách.

Súdki dobrého a pitného vína im pri ich popíjaňí, koštovaňí a šacovaňí chucí vína porozvazovali jaziki, na fšelico sa rospamatovali, pospomínali, skrátka moc teho pri tem koštovaňú poviprávjali.

Je pravda, že teho moc pospomínali, poviprávjali, enem vječná škoda a chiba sa staua, že máuo teho popísali, ba skoro ňic.

Z tejto príčini sa aj stauo, že sa skoro navždi vitraciuo moc príhod z pamjaci a huáv ludzí, a proto sa na vícero z ňích skoro zapomjeuo.

Nále, ked už  čovjek žije tak dúho medzi tima najstaršima ludma, ba dá sa povidat, že skoro ceuí život, beseduje, viprávja sa s ňima, počúva ich, moc sa múdreho aj veseuého od ňich dozví. Z takéhoto dúhoročňího besedovaňiá s pamatňíkama o ich živoce sa podariuo zachicit a napísat, co títo naviprávjali.

 

Bohumír Hrabák

 

Pre mestskú časť Bratislava-Vajnory vydalo

Vydavateľstvo Kozák Press, Martin, v r.2009

Text : Bohumír Hrabák

Originálne vajnorské výšivky : Katarína Rakúsová


Kontaktné údaje

Web:www.vajnory.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

JANKO BIELIK

Nepojdem na vojnu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV