3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Tradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na horných Kysuciach
Tradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na horných Kysuciach

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Tradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na horných Kysuciach

31. 10. 2012
horné Kysuce

Kysucký lekár, spisovateľ a zberateľ ľudovej slovesnosti MUDr. Jozef Marec približuje v tejto knihe doposiaľ nespracovanú, pritom mimoriadne rozsiahlu a rozmanitú oblasť tradičnej kultúry - etnomedicínu a ľudovú mágiu. Od poslednej generácie pamätníkov zozbieral informácie o množstve tradičných povier, praktík, úkonov, zvyklostí, ktoré boli významnou súčasťou duchovného svetai dennej praxe kysuckých vrchárov. Poskladal fascinujúci obraz o tajuplnej, mnohorozmernej, neuveriteľne intenzívne prežívanej "magickej" sfére života našich predkov.

" Táto kniha má vypovedať o duchovnom bohatstve pôvodných obyvateľov horných Kysúc. Som prescedčený, že v takom rozsahu ako práve tu sa žiadne z týchto praktík nikde inde na Slovensku nepoužívali. Bolo neuveriteľne vzrušujúce pátrať po nich, vyťahovať ich na svetlo z dávno zabudnutých truhlíc pamäti tých najstarších pamätníkov. Bola by večná škoda, keby upadli do zabudnutia. Odniesli by si so sebou kusisko našej prapodstaty. Veď možno aj vďaka nim mnohí naši predkovia prežili svoj život tak, aby mohli jeho štafetu odovzdávať ďalej a ďalej až po nás." (slovo autora)


Kontaktné údaje

Adresa:Vydavateľstvo Matice slovenskej, Mudroňova 1, 036 52 Martin
E-mail:info@vydavatel.sk
Web:www.vydavatel.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Jastrabcan Sarisske Jastrabie

Ej, božkava´m mivoho

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV