3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Recepty z Budmeríc
Recepty z Budmeríc

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Recepty z Budmeríc

18. 11. 2012
Budmerice

Recepty z Budmeríc

(v spisovnej slovenčine a v nárečí)

 

Zostavili : Mária Škodová, Alena Kadlečíková

 

Vydal : Miestny odbor Matice slovenskej, Budmerice 2007

 

 

Cieľom nášho receptára je zaznamenať kuchárske umenie budmerických babičiek, dedkov, mamičiek a otcov, ktorí si uchovávajú vo svojich pamätiach ešte tradície a zvyky z čias, keď potraviny nekupovali ako polotovary, nemali výhodu elektrických, plynových a mikrovlných rúr, v dedine neboli obchody so širokým sortimentom potravín. Niektorým sa možno zdá táto téma bezvýznamnou. "Veď varíme stále to isté", povedali oslovení prispievatelia do tejto knižky. Pri zbieraní receptov sme postupne prichádzali k názoru, že nie všetko, čo je podobné, je to isté. "Nič zvláštne sa u nás nevarí, veď tak varia všetci", hovorilo nám veľa žien. V receptári nájdete mnoho podobných názvov jedál, ale každé je popísané inak a ak by ste ho vyskúšali, určite sa presvedčíte o tom, že bude aj trošku iné. Každá kuchárka mala svoj "grif" a všelijaké spôsoby, ako čo najlepšie pripraviť jedlo.

 

Naše kuchárki vás pozdravujú a takto vám odkazujú, že sa oni inším, jak tímto božím pokrmom odvdačit nemóžu, abi ste ho s láskou prijali. Lesci bi to bolo, ale málo korenaté, lebo málo šafranaté, abi ste im otpuscit ráčili. Prišli velké blatá, mrcha časi nastali a šafraníci s partéku prist nemóhli. Tak, nech sa lúbi, dobrú chut!

(Text zo začiatku svadobnej hostiny v Budmericiach z 19. storočia)

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Ondavanka Kladzany

Prisli mi ohledi, stanuli na vrata

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV