3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Slováci v Srbsku z aspektu kultúry
Slováci v Srbsku z aspektu kultúry

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Slováci v Srbsku z aspektu kultúry

22. 11. 2012
Vojvodina

Publikácia ponúka jedinečný prehľad lokalít v dnešnom Srbsku, v ktorých si Slováci už vyše dvestošesťdesiat rokov zachovávajú a rozvíjajú vlastné kultúrne tradície. Ide o prehľad tridsiatich štyroch miest, v ktorých Slováci mali a majú organizovaný kultúrny život vo všetkých zložkách a na všetkých úrovniach. Slovom, ale aj archívnym a obrazovým materiálom táto publikácia vysvetľuje podstatu, prečo sa o tejto komunite hovorí ako o dobre organizovanej a životaschopnej societe Slovákov v zahraničí.

 

Počas putovania slovenským svetom v Srbsku sa čitateľ oboznámi s dôležitými historickými údajmi, osobnosťami a dielami, ktoré sú základom kultúry a tradície tunajších Slovákov. Zároveň získa aj celkový historický prehľad o kultúrnom rozvoji, ako aj údaje o najdôležitejších centrách Slovákov v Srbsku v súčasnosti. V tom zmysle približuje publikácia jednotlivé špecifiká a osobnosti, ktoré si komunita Slovákov zachovala alebo vytvorila na základe intenzívneho vzájomného ovplyvňovania v tomto priestore a vo výrazne turbulentnom a meniacom sa prostredí.

 

Publikácia umožňuje získať prehľad o geografických, demografických, historických a najmä kultúrnych kontextoch slovenskej menšiny, ktoré zahrnuté na jednom mieste pomôžu odhaliť čitateľovi jedinečnosť a osobitosť tohto kultúrneho kódu. Treba zdôrazniť, že je to len jeden z možných pohľadov na danú problematiku, ktorým Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov chce na jednej strane priblížiť verejnosti silu komunity, ktorá dokáže svojou húževnatosťou zachovávať vlastné kultúrne špecifiká a na druhej strane je plne integrovanou, rovnoprávnou a produktívnou societou, ktorá prispieva k rôznorodosti kultúr v Srbsku.

 

Text : Milina Sklabinská

 

SLOVÁCI V SRBSKU Z ASPEKTU KULTÚRY

Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov, Nový Sad, 2012

Publikáciu zostavili : Milina Sklabinská, Katarína Mosnáková

ISBN 978-86-87947-06-1


Kontaktné údaje

Adresa:Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov, Njegošova 16/II, 21 000 Nový Sad
Kontaktná osoba:Milina Sklabinská, Katarína Mosnáková
E-mail:office@slovackizavod.org.rs
Telefón:+381 21 54 55 70
Web:www.slovackizavod.org.rs

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jan Palovic

Isiou Janik, isiou

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV