3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Tradičné odievanie v tokajskej oblasti
Tradičné odievanie v tokajskej oblasti

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Tradičné odievanie v tokajskej oblasti

12. 01. 2013
Tokaj

Tokaj je zem plná života a ľudí s dobroprajnými očami.

Kto sa raz tejto zeme dotkol, viac na ňu nezabudne. Je iná, ako tá na Orave. Je iná, ako tá v okolí Nitry. Je krásna, čistá a nevinná. Ešte aj slnko sa tu ináč lomí ako na severe, či na juhozápadnejšom západe. Je mäkké a krehké a prezrádza, že táto zem je plodonosná.

 

Milí čitatelia, milovníci tradície, histórie ... Konečne sme tu s publikáciou, z ktorej sa môžete poučiť, potešiť, v mnohých prípadoch aj možno usmerniť pri tvorbe odevov, či šírení tradícií.

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove sa prostredníctvom tejto publikácie klania Tokajskej kráse - jej vznešenosti, múdrosti, bohatstvu a krehkosti.

S hrdosťou a pýchou píšem tieto riadky, ako úvod do knihy, ktorá je historicky prvým dokumentom v etnografickej i etnologickej oblasti mapujúcim Tokaj s takýmto záberom. Mnoho ľudí, obyvateľov tej najmenšej vinohradníckej oblasti Tokaj sa zapojilo do výskumu a radi sa podelili o svoje poznatky, fotografie, dokumenty i zážitky. Starostovia a zamestnanci obecných úradov mapovaných obcí boli k dispozícii uvedomujúc si potrebu a dôležitosť preskúmať a dokumentovať tradície, zvyky i odievanie Tokaja.

 

Skôr, než začnete čítať jedným dychom túto knižku vedzte, že ju zostavovali ľudia so skúsenosťami pri výskume aj pri publikovaní a spracovaní. Vedzte, že sú za ňou ľudia, ktorí túto oblasť milujú a budujú, pretože oblasť Tokaja a južného Zemplína vôbec si už dávno zaslúžila byť zmapovaná, aby prichádzajúce generácie mali potenciál, na čom stavať rozvoj.

Po štyridsiatich ôsmych rokoch existencie nášho múzea prichádzame medzi vás, našich priaznivcov - etnografickú odbornú i laickú verejnosť, aby sme si touto knižkou vybudovali pevné miesto aj v tejto oblasti. Verím, že sa nám to podarilo.

Ďakujem za mnohé hodiny výskumu, zberu i spracovania dotazníkov - za autorstvo mladej, ale veľmi skúsenej etnologičke - našej zamestnankyni Mgr. Júlii Marcinovej. Za koncepciu, spracovanie, dozber a poskytnutie niektorých fotografií skúsenému regionalistovi - nášmu zamestnancovi Ing. Stanislavovi Štefanovi.

 

Prajem vám, milí čitatelia, krásne čítanie.

 

Mgr. Beáta Kerestešová

 

 

 


Kontaktné údaje

E-mail:trebisov.muzeum@vucke.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Mirosla Dudík

AudioTrack 02

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV