3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Ľudová modrotlač v Liptove
Ľudová modrotlač v Liptove

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Ľudová modrotlač v Liptove

29. 01. 2013

Autor : PhDr. Iveta Zuskinová, 2008

Tlač : RV Print Uhorská Ves

Náklad : 500ks

ISBN 978-80-968054-6-4

Vydala Spoločnosť priateľov

Múzea liptovskej dediny v Liptovskom Hrádku

s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

Vydanie publikácie podporila

Únia múzeí v prírode na Slovensku.

 

 

Modrotlač je negatívne vyvzorovaná tkanina, zafarbená indigovým farbivom. K jej udomácneniu prispelo rozšírenie indiga, ktoré sa do Európy dostalo koncom 17. storočia. Prvá cechová organizácia farbiarov vznikla v Levoči v r. 1608 ... (text z úvodu publikácie)

 

V tejto publikácii trocha atypického formátu sa na 86 stranách dozviete nielen všetko z histórie modrotlače, ale máte možnosť si pozrieť aj samotné historické listiny viažuce sa k cechu farbiarov od r. 1820. Taktiež si prečítate regule, či zakladajúcu listinu Cechu liptovských farbiarov z 20. januára 1821. Nechýba ani náhľad do života a práce posledného liptovského majstra modrotlačiara a fotografie vám názorne ukážu, čo všetko jeho práca obnášala.

Okrem toho je naozajstnou lahôdkou listovať v tejto publikácii, pretože obsahuje bohatý obrazový materiál, na ktorom sú zachytené všetky liptovské vzory modrotlače, tkaniny a odevy, na ktorých tieto vzory môžeme vidieť, dokonca aj s popisom tradičných krojových súčastí z modrotlače, nachádzajúcich sa v šatníku žien jednotlivých liptovských obcí.

 

Dozviete sa napríklad aj to, kto sú to majstri vzorkári a aké majstrovské kúsky vychádzali z ich rúk. Celá kniha je okrem toho doplnená nákresmi a názvami jednotlivých vzorov, užívaných na tkaninách z modrotlače a v nárečovom slovníku si môžete overiť, či ste počas čítania rozumeli naozaj všetkému.

Jednoznačne je však táto knižôčka určená nielen pre milovníkov modro-bielej krásy našich tradičných tkanín.

 


Kontaktné údaje

Adresa:Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, 032 42 Pribylina
E-mail:mldpribylina@liptovskemuzeum.sk
Telefón:044 / 529 3163

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Telgart

Nie do trna; Trnki, trnki

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV