3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Ako sa krúti svet
Ako sa krúti svet

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Ako sa krúti svet

30. 01. 2013

Martin Martinček

Marián Pauer

Ako sa krúti svet

Pre vydavateľstvo SLOVART, spol.s.r.o.,Bratislava

vyhotovila GORA, Bratislava

ISBN 80-7145-034-0

 

Namiesto prológu

Martinčekove fotografie nič nepredstierajú. Sú to pravdivé, čestné fotografie. Poznajú svoj odbor a nič nenahovárajú. Preto ich mám rád.

Uvedomujem si, že začať knihu takýmto priznaním, je ako začať detektívku vyzradením inkriminovanej osoby, ktorá má všetko na rováši. Nie vždy to však musí byť dôvod odložiť knihu, lebo všetko je už jasné.

Veľa fotografov sa snažilo vydobyť fotografii miesto medzi krásnymi umeniami. Postupne však od toho upustili, lebo dospeli k poznaniu, že úlohu fotografie je predstaviť človeka inému človeku, aby lepšie pochopil sám seba. Svorne sa zhodli, že to je najzložitejšia vec na zemi.

O nej je Martinčekova tvorba. Je ako zrkadlo, v ktorom zreteľnejšie a jasnejšie môžete uzrieť svoju tvár. Je to zrkadlo, ktoré neklame. Neúprosné, ale pravdivé. Odráža sa v  ňom logika života. Ako riečica preosieva hodnoty, okolo ktorých sa krúti svet. Vôkol nás, i ten v nás. Ten predovšetkým.

O tom je kniha, ktorú beriete do rúk. O najzložitejšej veci na zemi. Krok za krokom môžete sledovať činy a myslenie ľudí, ktorí v pote tváre, zhrbení k zemi, dorábali svoj chlieb každodenný. Neúnavne stúpali do vrchov, merali svoju životnú púť, ako vraví básnik, po drevenom oblúku kolísky a kríža. Ku šindľu šindeľ, písmeno ku písmenu, deň ku dňu. Aby potom zostúpili po tých istých schodoch, do tej istej zeme : rovní a priami. Celý život ohýbaní, a predsa nezlomení.

Až potom príde trocha pokoja.

Sú tu snímky všedných dní, ktoré na Liptove odjakživa ako záprahy na obidvoch koncoch presahovali hlboko do noci. Je to kronika vrchárskeho rodu.

Všetci sme z tohto rodu - vraví v jednom svojom cykle Martin Martinček. Hodno mu veriť.

(Marián Pauer, 1995)

 

Počul som mladého fotografa, že niet dôvodu vážiť si starých fotografov. Nemám nič proti jeho presvedčeniu.

Ja, starý fotograf, bol som aj mladým fotografom. Ale je veľká otázka, či on, mladý fotograf, bude aj starým fotografom.

(Martin Martinček)

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

Goralske piesne z Hladovky a Suchej Hory

Goralecki my se

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV