3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Z kuchyne starého Prešporka
Z kuchyne starého Prešporka

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Z kuchyne starého Prešporka

03. 04. 2013

Peter Ševčovič

Z kuchyne starého Prešporka

Vydavateľstvo Matice slovenskej 2006

Ilustrácie : Miloš Kopták

Vytlačila tlačiareň Alfa print, s.r.o. Martin

ISBN 80-89208-13-4

 

 

Stará Bratislava bola kuchyňou mnohých vôní a farieb. Kuchyňou, v ktorej sa varilo z rozličných etnických tradícií. Aj kultúra prechádzala žalúdkom a práve kulinárske tradície starého Prešporka vynikajúco odzrkadľujú jeho podmanivú atmosféru. Naša knižka vás pozýva na exotický ročný pobyt v starom Prešporku. Začnete plesovou sezónou v hoteli Bellevue, majáles oslávite v chýrnej Albrechtovej reštaurácii, vinobranie v Zelenom dome. Budete sa túlať vinárskymi uličkami, Promenádou, korzom i "Anča korzom", navštívite luxusnú Berlínku i rybársku krčmu, dom rozkoše pani Lotky i kóšer reštauráciu v starej Židovni.

Z histórie i súčasnosti si odnesiete zaujímavé kulinárske inšpirácie a kus pôvodnej, nefalšovanej historickej atmosféry, ktorú z nášho hlavného mesta už dávno odvial čas ....

 

" ... moja stará mať sa politikou nezaoberala. Roku 1920 si otvorila súkromnú školu pre gazdinky a s nadšením zbierala prešporské kuchárske predpisy. Pedantne si ich slovo za slovom odpisovala z rôznych súkromných, ručne písaných kuchárskych kníh prešporských usadlíkov, ktoré mamičky dávali dcérenkám zväčša k pätnástym narodeninám. Boli v nich návody, ako vyliečiť zdutého kanárika, navariť domáce mydlo, ako si znamenitou várou udržať priazeň manžela aj hostí, ako sa pri nákupoch nedať obchodníkmi ošklbať, ale aj ako pre rodinu vytvoriť hrejivý a príťažlivý domov. Zhromaždila recepty od žobrákov, úradníkov, členov šľachtických rodov, robotníkov, bordeldám, rabínov, katolíckeho i pretestantského duchovenstva, horárov, vinohradníkov, mäsiarov a kuchárov prešporských vinární a reštaurácií. Opatrujem za kufor týchto vzácností, v ktorých sa kuchyne takmer desiatich národných kultúr a etník integrujú v jednej a výlučnej, skvelej kuchyni starého Prešporka. Nemôžem dopustiť, aby tieto skvosty ostali utajené v hlbinách rodinného archívu ...." (P. Ševčovič)

 

 

 

 


Kontaktné údaje

E-mail:vms@vydavatel.sk
Telefón:+421 43 422 06 92
Web:www.vydavateľ.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Flisocek Spisska Stara Ves

Pime hlopi, pime

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV