3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Vodníkove zlaté kačky
Vodníkove zlaté kačky

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Vodníkove zlaté kačky

11. 09. 2013

Vydavateľstvo GORALINGA v týchto dňoch prináša na jesenný knižný trh reedíciu zamagurských rozprávok z pera Viktora Majerika a Petra Glocka pod titulom Vodníkove zlaté kačky, ktoré pôvodne vyšli vo vydavateľstve Mladé letá v roku 1975 s ilustráciami Vincenta Hložníka.

Namiesto pôvodných šesťdesiatjeden rozprávok, vám ich  prinášame tridsaťjeden. Priaznivci zamagurských „godiek“ sa v nich opäť stretnú s obľúbeným vodníkom Rybkom, Hamčom, nezbednými vodníčatami či boginkami.

Čarovný, miestami až mystický svet, v ktorom tieto postavičky žijú versus bežný  každodenný život postáv z ľudu, prepletený imaginárnym, tajuplným odkazom ilustrátora Martina Kellenbergera, vytvára farebne aj významovo pestrú zmes. Pretože nič nie je také, aké sa na prvý pohľad zdá! Stačí iba dobre otvoriť oči a trošku sa zamyslieť...

Zamagurské rozprávky sú bez princov a princezien, možno sa nejaká taká nájde, ale väčšina príbehov je o skutočných ľuďoch, ale aj vodníkoch, boginkách, strigách ...

V našom výbere rozprávok sa čitateľ stretne s bytosťami a tvormi, ktorí žijú v zamagurskom kraji pod zemou, na zemi a vo vzduchu. Väčšinu rozprávok (godiek) možno zaradiť medzi tzv. demologické rozprávky. To však neznamená, že boginky, straškovia alebo matróny majú nejaké výrazné démonické znaky či charaktery. Jednoduchý človek v stretnutí s nimi zväčša víťazí, na každé čaro je protičaro, zakliatie možno zrušiť odkliatím.

 Gorali sa museli tvrdo pasovať s kamenistou zemou , drsným podnebím, kým získali nejaké živobytie alebo kúsok chlebíka. Poznali prírodné zákony a ich pôsobenie na ľudský život, no nemohli a nevedeli si ich „vedecky“ vysvetliť, a preto si privolávali na pomoc nadpirrodzené bytosti a ich konanie obostreli rozprávkovým príbehom. Goralská múdrosť sa ukrýva v tom, že sa vie pozrieť na vlastnú biedu a bezmocnosť s humorom. 

 

     


Kontaktné údaje

Adresa:GORALINGA Sekurisova 7 841 02 Bratislava
Kontaktná osoba:Mgr. Ingrid Majeriková
E-mail:goralinga@gmail.com, goralinga@goralinga.sk
Telefón:+421-903-603-550
Web:www.goralinga.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

ZOBOR

Aka som ja bola cervena

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV