3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Vodníkove zlaté kačky
Vodníkove zlaté kačky

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Vodníkove zlaté kačky

11. 09. 2013

Vydavateľstvo GORALINGA v týchto dňoch prináša na jesenný knižný trh reedíciu zamagurských rozprávok z pera Viktora Majerika a Petra Glocka pod titulom Vodníkove zlaté kačky, ktoré pôvodne vyšli vo vydavateľstve Mladé letá v roku 1975 s ilustráciami Vincenta Hložníka.

Namiesto pôvodných šesťdesiatjeden rozprávok, vám ich  prinášame tridsaťjeden. Priaznivci zamagurských „godiek“ sa v nich opäť stretnú s obľúbeným vodníkom Rybkom, Hamčom, nezbednými vodníčatami či boginkami.

Čarovný, miestami až mystický svet, v ktorom tieto postavičky žijú versus bežný  každodenný život postáv z ľudu, prepletený imaginárnym, tajuplným odkazom ilustrátora Martina Kellenbergera, vytvára farebne aj významovo pestrú zmes. Pretože nič nie je také, aké sa na prvý pohľad zdá! Stačí iba dobre otvoriť oči a trošku sa zamyslieť...

Zamagurské rozprávky sú bez princov a princezien, možno sa nejaká taká nájde, ale väčšina príbehov je o skutočných ľuďoch, ale aj vodníkoch, boginkách, strigách ...

V našom výbere rozprávok sa čitateľ stretne s bytosťami a tvormi, ktorí žijú v zamagurskom kraji pod zemou, na zemi a vo vzduchu. Väčšinu rozprávok (godiek) možno zaradiť medzi tzv. demologické rozprávky. To však neznamená, že boginky, straškovia alebo matróny majú nejaké výrazné démonické znaky či charaktery. Jednoduchý človek v stretnutí s nimi zväčša víťazí, na každé čaro je protičaro, zakliatie možno zrušiť odkliatím.

 Gorali sa museli tvrdo pasovať s kamenistou zemou , drsným podnebím, kým získali nejaké živobytie alebo kúsok chlebíka. Poznali prírodné zákony a ich pôsobenie na ľudský život, no nemohli a nevedeli si ich „vedecky“ vysvetliť, a preto si privolávali na pomoc nadpirrodzené bytosti a ich konanie obostreli rozprávkovým príbehom. Goralská múdrosť sa ukrýva v tom, že sa vie pozrieť na vlastnú biedu a bezmocnosť s humorom. 

 

     


Kontaktné údaje

Adresa:GORALINGA Sekurisova 7 841 02 Bratislava
Kontaktná osoba:Mgr. Ingrid Majeriková
E-mail:goralinga@gmail.com, goralinga@goralinga.sk
Telefón:+421-903-603-550
Web:www.goralinga.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

LH Bystrianka

Hornoliptovske

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV