3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Kulinárna kultúra regiónov Slovenska
Kulinárna kultúra regiónov Slovenska

Ohodnoť článok hráškami


(9/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Kulinárna kultúra regiónov Slovenska

21. 11. 2013

O knihe

Kniha prináša etnologický pohľad na fenomén tradičnej regionálnej výživy obyvateľstva Slovenska. K jej napísaniu autorky inšpiroval fakt, že kuliárna kultúra je v súčastných humanitných disciplínach považovaná za fenomén, ktorý patrí k najstabilnejším a najvýraznejším indetifikačným faktorom ľudských spoločenstiev. Slovensko patrilo až do polovice 20. storočia k tým európskym  krajinám, v ktorých prevažoval agrárny charakter spôsobu života obyvateľstva. Z toho dôvodu aj strava vidieckeho obyvateľstva a obyvateľstva menších miest mala regionálny, až lokálny charakter, podmienený samozásobiteľským režimom rodín pri získavaní a použití potravín. Autorky analyzujú charakter tradičnej kuchyne v dvadsiatich dvoch regiónoch Slovenska v prvej polovici 20. storočia, teda vo fáze, keď išlo o modernizačnými procesmi ešte takmer nenatušený systém stravovania. Regióny vybrali tak, aby pokryli cele územie Slovenska a zároveň reprezentovali etnografické oblasti, ktoré charakterizovala viac-menej homogénna tradičná kultúra, podmienená primárne ekologickými a klimatickými podmienkami a tiež podobnými historickými, kultúrnymi a sociálnymi faktormi. Etnologický výskum a interpretáciu materiálu zameriavajú na výživu v kontexte sociokultúrneho, etnického a náboženského života regionálnych spoločenstiev, v ktorých príprava jedla a nápojov a spôsoby ich konzumácie predstavujú formu spoločenskej činnosti a zároveň sú významnou súčasťoukultúrneho dedičstva týchto spoločenstiev.

 

Podrobnosti

Autor: Stoličná- Mikolajová, Rastislava(ed.)
Jazyk: slovenský
Vydavateľ: VEDA

Počet strán: 496 strán

Väzba: pevná väzba

Rozmer: 170×225 mm 

Jazyk: slovenský jazyk

ISBN: 978-80-224-1257-5

Rok vydania: 2012


Kontaktné údaje

E-mail:vedaanma@savba.sk
Telefón:+421 2 20920233
Web:http://www.veda.sav.sk/

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Pacerky z Budkovec

Naco sce me mamčuš

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV