3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Kolo, kolo mlynské ...
Kolo, kolo mlynské ...

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Kolo, kolo mlynské ...

21. 11. 2013

O knihe

Vodné mlyny sú nostalgickou spomienkou na minulosť , kedy bol život človeka výrazne previazaný s rytmom prírody. Tie, ktoré pretrvali dodnes, pôsobia svojou architektúrou, svojim zakomponovaním do terénu, ale i vnútornou priestorovou štruktúrou, mimoriadne zaujímavo a pre niekoho určite i tajuplne. Čarovne pôsobia aj fotografie zachytávajúce jednotlivé mlyny v ich najlepších časoch. Niekde sú to len kamenné ruiny, inde sa stratili i tie a exzistenciu mlyna dokazujú iba miestne názvy. Na viacerých miestach boli mylny vybudované na malých potokoch a potôčikoch, ktorým nebolo súdené dorásť na veľké rieky. Skôr než by sa tak mohlo stať, ich mená, rovnako ako aj ich vody, boli pohltené potokmi alebo riečkami, ktoré o niekoľko kilometrov stihol veľmi podobný osud. Mnohé z nich v letných mesiacoch vysychali a mlyny na nich zmĺkli , no hneď ako prišli jesenné dažde život sa do nich opäť navrátil. Vodné mlyny sú spomienkou na svet , v ktorom človek ešte prírodu neznásilňoval , skôr sa jej prispôsoboval a rešpektoval ju. Mnohé prerástli do príbehov, povestí a ľudových piesní.

Podrobnosti

Autor: Mgr. Ľudmila Pulišová, RNDr. Ján Aláč, PhDr Oľga Bodorová
Jazyk: slovenský
Vydavateľ: Oz. OZVENY

Rok vydania: 2012

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Norika Vančíkova Kapasná

Na hole ovenky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV