3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Kolo, kolo mlynské ...
Kolo, kolo mlynské ...

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Kolo, kolo mlynské ...

21. 11. 2013

O knihe

Vodné mlyny sú nostalgickou spomienkou na minulosť , kedy bol život človeka výrazne previazaný s rytmom prírody. Tie, ktoré pretrvali dodnes, pôsobia svojou architektúrou, svojim zakomponovaním do terénu, ale i vnútornou priestorovou štruktúrou, mimoriadne zaujímavo a pre niekoho určite i tajuplne. Čarovne pôsobia aj fotografie zachytávajúce jednotlivé mlyny v ich najlepších časoch. Niekde sú to len kamenné ruiny, inde sa stratili i tie a exzistenciu mlyna dokazujú iba miestne názvy. Na viacerých miestach boli mylny vybudované na malých potokoch a potôčikoch, ktorým nebolo súdené dorásť na veľké rieky. Skôr než by sa tak mohlo stať, ich mená, rovnako ako aj ich vody, boli pohltené potokmi alebo riečkami, ktoré o niekoľko kilometrov stihol veľmi podobný osud. Mnohé z nich v letných mesiacoch vysychali a mlyny na nich zmĺkli , no hneď ako prišli jesenné dažde život sa do nich opäť navrátil. Vodné mlyny sú spomienkou na svet , v ktorom človek ešte prírodu neznásilňoval , skôr sa jej prispôsoboval a rešpektoval ju. Mnohé prerástli do príbehov, povestí a ľudových piesní.

Podrobnosti

Autor: Mgr. Ľudmila Pulišová, RNDr. Ján Aláč, PhDr Oľga Bodorová
Jazyk: slovenský
Vydavateľ: Oz. OZVENY

Rok vydania: 2012

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS SUMIACAN

Kosila by sa mi

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV