3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Kniha liptovských gazdiniek
Kniha liptovských gazdiniek

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Kniha liptovských gazdiniek

30. 01. 2014

Vydalo občianske združenie Spoločnosť priateľov Múzea liptovskej dediny

Autorka textu : PhDr. Iveta Zuskinová, 2012

Grafická úprava : Libuša Vyšná

Kresby použité ako ilustrácie vytvorili žiaci výtvarného odboru ZUŠ Liptovský Hrádok v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline .

Tlač : TYPOPRESS s.r.o. Liptovský Mikuláš

Náklad: 2000ks

96 strán

ISBN 80-968054-8-8

 

Na základe veľkého záujmu o knihu Kuchyňa starých materí z Liptova, prichádza PhDr. Iveta Zuskinová s novým titulom, v ktorom sú okrem jednoduchých jedál z ľudového vidieckeho prostredia aj recepty na prípravu náročnejších pokrmov z panskej a meštianskej kuchyne. Zaujímavá je aj terminológia a opisy úpravy jedál z Prvej kuchárskej knihy v slovenskej reči od Jána Babilona z roku 1870 a tiež záznam jedál podávaných na obedy a večere pri kanonickej vizitácii Evanjelickej cirkvi v Liptove v roku 1913 ....

 

"K napísaniu tejto knihy ma inšpirovala moja stará matka Amália Vechterová-Hellebrandtová (píše autorka). V roku 1917 prišla na výpomoc do živnostníckej rodiny Matuškovcov v Liptovskom Mikuláši. Pomáhala domácej panej pri prácach v domácnosti a kuchárke v kuchyni pri varení jedla pre majstrov a učňov ... Návyky získané v tejto službe si uchovala do vysokého veku, po celý svoj život. Bola mimoriadne šikovnou gazdinkou, vždy perfektne upravená, jedlo pripravovala v bielej zástere a s vlasmi prikrytými bielou šatkou. Z meštianskej kuchyne si doniesla recepty na prípravu jedál, aké dovtedy u svojich rodičov nepoznala. Boli to hlavne rôzne omáčky, prívarky, prílohy a špeciálne upravené mäsá...

V roku 1940 vyšla tlačou a nákladom Fr. Urbánka a spol. v Trnave v druhom a upravenom vydaní Slovenská ľudová kuchárka pre každý stôl, ktorú zostavila Žela Ivanová - Inovecká....táto kniha sa stretla s veľkým záujmom vtedajších gazdiniek. Vlastnili ju takmer všetky mladé ženy, ktoré sa vydávali v 40. a 50. rokoch 20. storočia. Ako veľmi potrebný predmet v domácnosti ju opatrovala aj moja mama Elena Chovaldtová. Podľa tejto knihy pripravovala rôzne jedlá a pečivo, a od nej som sa variť naučila aj ja" píše autorka.

 

Tým, že je kniha Kuchyňa liptovských gaziniek vytlačená na hrubšom papieri a krúžková väzba vám dovolí otvoriť publikáciu na ktorejkoľvek strane bez problémov, verím, že vám táto tradičná kuchárska kniha vydrží dlhé roky pravideľného používania a čítania. Určite sa v nej dozviete veľa zaujímavého nielen z liptovskej kuchyne, ale aj zo života ľudí v tomto regióne. Dokonca nakuknete do domácej kuchyne samotnej autorky ;-) a získate aj mnoho praktických rád do domácnosti. Máte sa na čo tešiť!

 

 

Knihy možno  kúpiť napríklad na www.valachshop.sk,  v Leštáchovom kníhkupectve vo Zvolene, v predajniach ÚĽUV galéria na Obchodnej ul. v Bratislave, aj v Medovom obchodíku na Bielej ul.č.4, vo všetkých kníhkupectvách a Informačnom centre v Liptovskom Mikuláši. O knihy možno požiadať aj na adresách Slow Food a tiež u autorky na adrese zuskinova@gmail.com.

 

 


Kontaktné údaje

E-mail:zuskinova@gmail.com
Web:http://www.liptovskemuzeum.sk/

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

ZLATE HUSLE

Ide deva po záhumní

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV