3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  Kniha liptovských gazdiniek
Kniha liptovských gazdiniek

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Kniha liptovských gazdiniek

30. 01. 2014

Vydalo občianske združenie Spoločnosť priateľov Múzea liptovskej dediny

Autorka textu : PhDr. Iveta Zuskinová, 2012

Grafická úprava : Libuša Vyšná

Kresby použité ako ilustrácie vytvorili žiaci výtvarného odboru ZUŠ Liptovský Hrádok v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline .

Tlač : TYPOPRESS s.r.o. Liptovský Mikuláš

Náklad: 2000ks

96 strán

ISBN 80-968054-8-8

 

Na základe veľkého záujmu o knihu Kuchyňa starých materí z Liptova, prichádza PhDr. Iveta Zuskinová s novým titulom, v ktorom sú okrem jednoduchých jedál z ľudového vidieckeho prostredia aj recepty na prípravu náročnejších pokrmov z panskej a meštianskej kuchyne. Zaujímavá je aj terminológia a opisy úpravy jedál z Prvej kuchárskej knihy v slovenskej reči od Jána Babilona z roku 1870 a tiež záznam jedál podávaných na obedy a večere pri kanonickej vizitácii Evanjelickej cirkvi v Liptove v roku 1913 ....

 

"K napísaniu tejto knihy ma inšpirovala moja stará matka Amália Vechterová-Hellebrandtová (píše autorka). V roku 1917 prišla na výpomoc do živnostníckej rodiny Matuškovcov v Liptovskom Mikuláši. Pomáhala domácej panej pri prácach v domácnosti a kuchárke v kuchyni pri varení jedla pre majstrov a učňov ... Návyky získané v tejto službe si uchovala do vysokého veku, po celý svoj život. Bola mimoriadne šikovnou gazdinkou, vždy perfektne upravená, jedlo pripravovala v bielej zástere a s vlasmi prikrytými bielou šatkou. Z meštianskej kuchyne si doniesla recepty na prípravu jedál, aké dovtedy u svojich rodičov nepoznala. Boli to hlavne rôzne omáčky, prívarky, prílohy a špeciálne upravené mäsá...

V roku 1940 vyšla tlačou a nákladom Fr. Urbánka a spol. v Trnave v druhom a upravenom vydaní Slovenská ľudová kuchárka pre každý stôl, ktorú zostavila Žela Ivanová - Inovecká....táto kniha sa stretla s veľkým záujmom vtedajších gazdiniek. Vlastnili ju takmer všetky mladé ženy, ktoré sa vydávali v 40. a 50. rokoch 20. storočia. Ako veľmi potrebný predmet v domácnosti ju opatrovala aj moja mama Elena Chovaldtová. Podľa tejto knihy pripravovala rôzne jedlá a pečivo, a od nej som sa variť naučila aj ja" píše autorka.

 

Tým, že je kniha Kuchyňa liptovských gaziniek vytlačená na hrubšom papieri a krúžková väzba vám dovolí otvoriť publikáciu na ktorejkoľvek strane bez problémov, verím, že vám táto tradičná kuchárska kniha vydrží dlhé roky pravideľného používania a čítania. Určite sa v nej dozviete veľa zaujímavého nielen z liptovskej kuchyne, ale aj zo života ľudí v tomto regióne. Dokonca nakuknete do domácej kuchyne samotnej autorky ;-) a získate aj mnoho praktických rád do domácnosti. Máte sa na čo tešiť!

 

 

Knihy možno  kúpiť napríklad na www.valachshop.sk,  v Leštáchovom kníhkupectve vo Zvolene, v predajniach ÚĽUV galéria na Obchodnej ul. v Bratislave, aj v Medovom obchodíku na Bielej ul.č.4, vo všetkých kníhkupectvách a Informačnom centre v Liptovskom Mikuláši. O knihy možno požiadať aj na adresách Slow Food a tiež u autorky na adrese zuskinova@gmail.com.

 

 


Kontaktné údaje

E-mail:zuskinova@gmail.com
Web:http://www.liptovskemuzeum.sk/

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Borievka Kosice

Orgonina, orgonina

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV