3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  DREVENÝ ŽIVOT, KAMENNÝ CHLIEB
DREVENÝ ŽIVOT, KAMENNÝ CHLIEB

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

DREVENÝ ŽIVOT, KAMENNÝ CHLIEB

25. 09. 2015
Žilina, Vydavatelstvo Artis Omnis

pravná kniha o kysuckých dreveniciach a starých remeslách, no aj o neľahkom živote na kysuckých lazoch. Niekoľkoročný výskum autora po všetkých kysuckých obciach, mestách a ich horských osadách, aky doposiaľ na Slovensku nemá obdobu. 640 strán, takmer 2000 fotografií, spomienky posledných žijúcich pamätníkov. 

 
To všetko nájdete v novom titule, ktorý vyšiel v žilinskom vydavateľstve Artis Omnis:
 
Jozef Marec: 
DREVENÝ ŽIVOT, KAMENNÝ CHLIEB 
Ľudové obydlie a ľudová výroba na Kysuciach
 

Anotácia:

Unikátna obrazovo-textová publikácia o kysuckých dreveniciach a zabudnutých remeslách. Takmer dve tisícky fotografií sú výsledkom niekoľkoročného výskumu, aký dosiaľ na území Kysúc nemá obdoby. Obsiahol všetky kysucké obce a mestá a ich horské osady. Text prináša nielen informácie o stavebných a remeselných tradíciách, ale ponúka aj osobné výpovede pamätníkov, posledných pôvodných obyvateľov kysuckých lazov. Zároveň je vrúcnym vyznaním autora svojim predkom a oslavou ich životaschopnosti, húževnatosti a obrovskej schopnosti prispôsobiť sa aj tým najtvrdším podmienkam.

 

Ukážka:

Každý jeden kúsok tohto dreveno-kamenného sveta musela stovky ráz pohladiť ľudská ruka, kým sa stal hudobným nástrojom v orchestri preťažkého života. A teplo ľudských rúk z nich sála dodnes. Každý, kto chce, ho cíti, a preto stojí za to znovu objaviť tento svet a zvečniť ho pre ďalšie generácie. Preto pozývame všetkých, tých, čo už zabudli, ako vonia jedľová živica, aj tých, čo sa to nemali kde naučiť; tých, čo zabudli, ako škrípe medzi zubami múka pomletá s drobným kamením z nového žarnova, aj tých, ktorým nechutia už ani luxusné rožky. A pozývame aj tých, čo nezabudli, lebo ich ruky ešte špejú od sekery, bruchački, ferfugu, hrablí. Pozývame ich do dnes už miznúceho sveta starých čias, keď pučki najviac chutili z misky z lipového dreva. Lebo toto je naša prapodstata, odtiaľto sme vyšli. Tak poďte všetci a zoznámte sa – toto je drevený svet, v ktorom sa človek sýtil kamenným chlebom.

 

O autorovi:

MUDr. Jozef Marec (19.4.1958 v Turzovke). Ako 44-ročný začal svoju literárnu dráhu štyrmi zbierkami vrchárskych próz, do ktorých pretavil svoj vzťah k rodným Kysuciam. Námetov bolo množstvo, veď na kysuckých vrchoch žili po stáročia ľudia v relatívnej izolácii od okolitého sveta a navyše v nesmiernej chudobe.  Preto aj príbehy vychádzajúce zo skutočných udalostí sa mnohým čitateľom zdali ťažko uveriteľné: Bimaček (2002), Bimak (2003), Urvisko (2004) a Vrstevnice (2005). Pre veľký záujem vydal v roku 2012 výber z týchto próz obohatený o nové poviedky pod názvom Kysucké povesti a balady. Keďže sa profesionálne venuje chorým deťom, niektoré svoje tituly venoval aj im: Poďme sa báť (2006), Vili víly vence (2008) a Blaženkin rok (2009). Svoje znalosti regiónu, jeho histórie, duchovna a materiálnej kultúry využil vo viacerých monografiách kysuckých obcí ako spoluautor (Klokočov, Olešná, Čadca a opakovane Turzovka). Marec svoje poznatky postupne zhrnul do dvoch etnografických štúdií, ktoré sa stretli s veľmi pozitívnym ohlasom v laickej, no aj odbornej verejnosti. Publikácie Ľudová strava na horných Kysuciach (2009) a Tradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na horných Kysuciach (2011) sa okamžite vypredali a na viacerých vysokých školách SR, či vedeckých odborných ústavoch SR a ČR (Etnologický ústav SAV, Ústav evropské etnologie, Brno) sa stali študijnými materiálmi.

 

Artis Omnis, edícia ORBIS, Žilina 2015

Počet strán: 640

Väzba: tvrdá

Rozmer: 220x297

ISBN: 978-80-89718-45-0

 

Knihu si môžete objednať napríklad aj v kníhkupectve Martinus.sk


Kontaktné údaje

Kontaktná osoba:Andrea Harmanová
E-mail:harmanova@artisomnis.sk
Web:www.artisomnis.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

LH Bystrianka

Hornoliptovske

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV