3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Knihy a publikácie  >  DREVENÝ ŽIVOT, KAMENNÝ CHLIEB
DREVENÝ ŽIVOT, KAMENNÝ CHLIEB

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

DREVENÝ ŽIVOT, KAMENNÝ CHLIEB

25. 09. 2015
Žilina, Vydavatelstvo Artis Omnis

pravná kniha o kysuckých dreveniciach a starých remeslách, no aj o neľahkom živote na kysuckých lazoch. Niekoľkoročný výskum autora po všetkých kysuckých obciach, mestách a ich horských osadách, aky doposiaľ na Slovensku nemá obdobu. 640 strán, takmer 2000 fotografií, spomienky posledných žijúcich pamätníkov. 

 
To všetko nájdete v novom titule, ktorý vyšiel v žilinskom vydavateľstve Artis Omnis:
 
Jozef Marec: 
DREVENÝ ŽIVOT, KAMENNÝ CHLIEB 
Ľudové obydlie a ľudová výroba na Kysuciach
 

Anotácia:

Unikátna obrazovo-textová publikácia o kysuckých dreveniciach a zabudnutých remeslách. Takmer dve tisícky fotografií sú výsledkom niekoľkoročného výskumu, aký dosiaľ na území Kysúc nemá obdoby. Obsiahol všetky kysucké obce a mestá a ich horské osady. Text prináša nielen informácie o stavebných a remeselných tradíciách, ale ponúka aj osobné výpovede pamätníkov, posledných pôvodných obyvateľov kysuckých lazov. Zároveň je vrúcnym vyznaním autora svojim predkom a oslavou ich životaschopnosti, húževnatosti a obrovskej schopnosti prispôsobiť sa aj tým najtvrdším podmienkam.

 

Ukážka:

Každý jeden kúsok tohto dreveno-kamenného sveta musela stovky ráz pohladiť ľudská ruka, kým sa stal hudobným nástrojom v orchestri preťažkého života. A teplo ľudských rúk z nich sála dodnes. Každý, kto chce, ho cíti, a preto stojí za to znovu objaviť tento svet a zvečniť ho pre ďalšie generácie. Preto pozývame všetkých, tých, čo už zabudli, ako vonia jedľová živica, aj tých, čo sa to nemali kde naučiť; tých, čo zabudli, ako škrípe medzi zubami múka pomletá s drobným kamením z nového žarnova, aj tých, ktorým nechutia už ani luxusné rožky. A pozývame aj tých, čo nezabudli, lebo ich ruky ešte špejú od sekery, bruchački, ferfugu, hrablí. Pozývame ich do dnes už miznúceho sveta starých čias, keď pučki najviac chutili z misky z lipového dreva. Lebo toto je naša prapodstata, odtiaľto sme vyšli. Tak poďte všetci a zoznámte sa – toto je drevený svet, v ktorom sa človek sýtil kamenným chlebom.

 

O autorovi:

MUDr. Jozef Marec (19.4.1958 v Turzovke). Ako 44-ročný začal svoju literárnu dráhu štyrmi zbierkami vrchárskych próz, do ktorých pretavil svoj vzťah k rodným Kysuciam. Námetov bolo množstvo, veď na kysuckých vrchoch žili po stáročia ľudia v relatívnej izolácii od okolitého sveta a navyše v nesmiernej chudobe.  Preto aj príbehy vychádzajúce zo skutočných udalostí sa mnohým čitateľom zdali ťažko uveriteľné: Bimaček (2002), Bimak (2003), Urvisko (2004) a Vrstevnice (2005). Pre veľký záujem vydal v roku 2012 výber z týchto próz obohatený o nové poviedky pod názvom Kysucké povesti a balady. Keďže sa profesionálne venuje chorým deťom, niektoré svoje tituly venoval aj im: Poďme sa báť (2006), Vili víly vence (2008) a Blaženkin rok (2009). Svoje znalosti regiónu, jeho histórie, duchovna a materiálnej kultúry využil vo viacerých monografiách kysuckých obcí ako spoluautor (Klokočov, Olešná, Čadca a opakovane Turzovka). Marec svoje poznatky postupne zhrnul do dvoch etnografických štúdií, ktoré sa stretli s veľmi pozitívnym ohlasom v laickej, no aj odbornej verejnosti. Publikácie Ľudová strava na horných Kysuciach (2009) a Tradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na horných Kysuciach (2011) sa okamžite vypredali a na viacerých vysokých školách SR, či vedeckých odborných ústavoch SR a ČR (Etnologický ústav SAV, Ústav evropské etnologie, Brno) sa stali študijnými materiálmi.

 

Artis Omnis, edícia ORBIS, Žilina 2015

Počet strán: 640

Väzba: tvrdá

Rozmer: 220x297

ISBN: 978-80-89718-45-0

 

Knihu si môžete objednať napríklad aj v kníhkupectve Martinus.sk


Kontaktné údaje

Kontaktná osoba:Andrea Harmanová
E-mail:harmanova@artisomnis.sk
Web:www.artisomnis.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV