3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Recepty  >  Kapusníka
Kapusníka

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Kapusníka

03. 03. 2008
Recept zo Sarvaša z Maďarska. Kapusníky pripravovali k zabíjačke.

Prísady

1 hlávkovú kapustu, 60 dkg múky, 4 dl mlieka alebo vlažnej vody, 2 dkg droždia, 2 žĺtky, 1,5 lyžice soli, 1 kávovej lyžičky mletého čierneho korenia a červenej papriky, 1 kocku cukru, 2 lyžice masti a 1 dl oleja.

Čas prípravy

1 hod

Príprava

Múku ešte večer prichystáme na teplé miesto.

Droždia rozmrvíme do 1 dl vlažného sladeného mlieka. Žĺtky so zbytkom mlieka pomiešame, potom spolu s vykysnutým kvasom pridáme k múke. Osolíme a cesto varechou vypracujeme. Potom ho prikryjeme a necháme 2 hodiny kysnúť.

Medzitým pripravíme kapustovú plnku. Kapustu nastrúhame, osolíme a necháme ju odstáť, kým napustí šťavu. Vyžmýkanú kapustu na horúcej masti opražíme. Podľa chuti osolíme, okoreníme a pridáme červenú mletú papriku. Nakysnuté cesto položíme na múkou posypaný lopár a rozvaľkáme ho na hrúbku prsta.

Na cesto položíme malý tanier a vykrojíme rovnaké kúsky cesta. Na polovicu „lepíňa" (cesta) nakopíme kapustu, preložíme cesto a kraje dookola prstami dobre postláčame. Hotové „kapusníka" poukladáme na múkou posypaný plech a necháme stáť ďalších 10 minút. Potom ich vo vyhriatej rúre alebo peci upečieme do ružova.

Upečené „kapusníky" na oboch stranách potrieme masťou.

Podávame ich teplé.

 

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Temperament Cimbal Orchestra

Cardase z Tekova

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV