3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Recepty  >  Kapusníky (kapusňíki)
Kapusníky (kapusňíki)

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Kapusníky (kapusňíki)

03. 03. 2008
Recept z pilíšskych Mlynkov (Mlynky, Maďarsko, 30 km od Budapešti smerom na Štúrovo) od Márie Királyovej - Grentekovej (rod. 1921). Kapusníky sa piekli na dušičky a v pôstnom období. Ženičky však museli toľko napiecť, aby z nich ušlo celej „veľkej“ rodine, deti ich postupne - ako sa piekli - roznášali po dedine.

Prísady

Kvások: do vlažného mlieka pridáme za lyžicu cukru a rozdrvíme droždie. Posypeme múkou a necháme kysnúť. Cesto: 1 kg hrubej múky, 2-3 žĺtky, trochu masti, 2 dl kyslého mlieka (zakysanky), soľ, 3-4 zemiaky. Plnka: 1 kg hlávkovej kapusty, trošku masti, soľ, mleté čierne korenie.

Čas prípravy

1 hod

Príprava

Hlávkovú kapustu nadrobno nastrúhame (kedysi pokrájali) a dusíme do mäkka na masti. Pridáme soľ, mleté čierne korenie a necháme vychladnúť.

V slanej vode uvarené zemiaky pretlačíme, vodu nevylejeme. K zemiakom pridáme žĺtky, za veľkú polievkovú lyžicu masti, kvásku, soľ, kyslé mlieko (alebo zakysanku) a vypracujeme cesto. Aby bolo cesto mäkšie, prilejeme slanú vodu, v ktorej
sme varili zemiaky.

Z vykysnutého cesta odtrhneme kúsok, rozvaľkáme a do stredy položíme za veľkú lyžicu kapusty. Urobíme gule a necháme 10 minút odstáť, kysnúť. Potom opäť rozvaľkáme na hrubý plát, aby všade ušlo z kapusty a upečieme z oboch strán na panvici, na miernom ohni. Pečieme nasucho, alebo pridáme trošku masti, ale len toľko, aby sa kapusníky neprilepili.

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Brezinky Mestisko

U Mescisku brana malovana

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV