3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Recepty  >  Veľkonočný syrek
Veľkonočný syrek

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Veľkonočný syrek

23. 03. 2008
U nás - v okolí Košíc - sa na Veľkú Noc piekol a stále pečie "syrek". Je to pokrm pečený z mäsa a vajíčok. Toto jedlo bolo pomerne drahé, ale ako odmenu po dlhom pôste ho ľudia na Veľkú Noc stále piekli.

Prísady

3/4 kg bôčik alebo prerastaná slaninka, 1/2 kg bravčové pliecko, 20 vajec, 5-7 rožkov, 5-7 lyžíc stúhanky, 1 lyžica soli, 1/2 lyžička pepru, 5 nových korení, 1 droždie, trochu mlieka

Čas prípravy

Cca 90 min.

Príprava

Všetko mäso uvaríme (z vody je vývar na mäsovú polievku), necháme vychladnúť a pomelieme. (Časť môžeme pokrájať na malé kúsky; potom syrek vyzerá krajšie.) Vajcia trochu našľaháme a pridame k mäsu. Rožky dáme na chviľu rozmočiť do vody, vyžmýkame a pridáme k mase.

Pridáme nové korenie, ktoré sme predtým popučili, taktiež strúhanku, soľ, peper.

V mlieku necháme asi 10 minút nakysnúť droždie, ktoré potom pridáme k mase. Všetko dobre rozmiešame.
Poriadne vymastíme plech, silno posypeme stúhankou. Masu navrstvíme na plech a necháme podkysnúť. (Syrek nerobiť veľmi vysoký, lebo ešte podrastie a potom sa neprepečie; stačí 3-4 cm.)

Pečieme na veľmi pomalom ohni asi 3/4 hodiny. Necháme vychladnúť v plechu, potom vyklopiť.

Dobrú veľkonočnú chuť!

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Osikovcan Osikovo

Pod Veronu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV