3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Recepty  >  Makovňík
Makovňík

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Makovňík

30. 10. 2010
Závin z kysnutého cesta

Prísady

500 g polohrubej múky, 150 g kryštáľového cukru, 100 g masla, 20 g kvasníc, mlieko podľa potreby (asi 3 dcl). Na plnku : 500 g maku, 250 g kryšt. cukru a vodu podľa potreby.

Čas prípravy

...........

Príprava

Z 1 dcl teplého mlieka, kvasníc a trošky cukru urobíme kvások. Po jeho vykysnutí pridáme múku, zvyšok mlieka, cukru a vypracujeme vláčne cesto, ktoré poprášime múkou a necháme na teplom mieste podkysnúť. Potom cesto rozdelíme na 2 časti. Každú časť rozvaľkáme a potrieme makovou plnkou. Tú pripravíme takto : Do ma ku nasypeme kryšt. cukor, zabaríme horúcou vodou, aby vznikla natierateľná masa. Rozdelíme si ju tiež na dve časti a natrieme na vyvaľkané cesto. To zvinieme a na vymastenom plechu necháme ešte podkysnúť. Pred pečením potrieme závin rozšľahaným vajcom, popicháme vidličkou, aby pri pečení nepopraskal a vo vyhriatej rúre upečieme. Upečený a vychladnutý makovník pokrájame a pocukrujeme. Miesto makovej plnky môžeme použiť plnku orechovú alebo tvarohovú. Dobrú chuť!!

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

JAN PRIECHODSKY Z OCOVEJ

Tazko mi je pod oblockom stati

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV