3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Recepty  >  Pečáky
Pečáky

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Pečáky

22. 11. 2010
"pečené zemňáky". recept z Valašska

Prísady

zemiaky, kmín, súl, máslo, kýška

Čas prípravy

pol hoďky, podla toho jak je tepla truba

Príprava


Pečené zemňáky

 Toš ogare to sa robí tak: na suchý plech sa dajú ošúpané "zemňáky", osolá sa a okmínujú. /po slovensky orascujú/. Plech sa vrazí do trúby a zemňáky sa pečú dovtedy, az sa im... urobjá na vrchu krásne opečné pupáky. A včil dojde tá hlavná finta. Zemňáky sa vrelé dajú z plechu do hlinenej  misky, /už sa mi porád zbírajú slinky/, celá rodina deti, chlapy aj robky si sednú kolem stola a rukama si berú ty vrelé zemňáky na tanír. Zemňáky premačknú nožíkem a do vzniknutej brázdy si dajú ukrojený kúseček másla z hrudky na stole. Ešte si to tošku posolá, to máslo sa krásne roztéka po tom zemňáku a co najvrelejši sa strčí do huby. Samozreme maminka nám každému uleje porádní hrnéček vychlazeného mléka, alebo "kýšky" /acidofilné bez škodlivých a drahých bifidusov/, aby sme si ty nenažrané huby neopálili. Včil si k temu primyslite porádnu Valašskú zimu, pukaní ohňa v kamnoch a maso nepotrebujete.

aby bol ten recept origoš, treba vytahnut gajdy a dat si nejaku valašskú, treba "my sme valaši, jedna rodina...."

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Mostar Brezno

Mocila som konope

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV