3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Recepty  >  Zemňákový salát
Zemňákový salát

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Zemňákový salát

07. 12. 2010
Zemiakový šalát vhodný k šniclám, a hlavne k vianočnému kaprovi v trojobale. Na rozdiel od klasiky, sa podáva teplý.

Prísady

Zemňáky, ideálne sú od môjho svokra, ten pestuje najlepšie. Tento rok sme dobre pohnojili humno, tak budu excelentné. Údzená suanina. Upozornujem "úzená", nieje to ono keď sa použijú tie všeliaké "oravské, anglické" a pod, najlepsia je doma vyudená na ovocnom dreve. Dá sa, ako hovorí Jamie Oliver,kúpiť "v obyčajnom supermarkete, gazdovská", potom cibuľa, uhorky, mleté čierne korenie, vajíčka, /vajcia sliepok mojho svokra /teda nie svokrove/, sú najlepsie/, soľ a môže sa tam dať sterilizovaný hrášok. Neviem či to je dostatočne Valašské, ale maminka to tam dávala. A ja to mám rád. Samozrejme ocot, maminka používala normálny, ja som zmlsaný dávam vinný.

Čas prípravy

ja to zvládam za 45 minut

Príprava

Uvaríme zemňáky v šupke. Dôležité je odhadnúť, kedy už sú okorát. S tými zemňákami je to tak, potrebujete aby boli aj trochu rozvarené, ale aj trochu pevné. Dá sa to dosiahnuť, keď tam dáte aj malé zemmňáky /rozvaria sa/, aj väčšie /sú tvrdšie/. K zemiakom dáte uvariť svokrove vajcia..., čo to trepem, vajcia od sliepok vášho svokra. Po cca 20min. varenia, zemňáky aj vajcia ošúpete a na pasírovači /oka cca 7mm/ sa to prepasíruje.  Prepasírované zemňáky z vajcama, sa osolá, okoreňá černým korením. A fčil prichádza tá hlavná finta. Vytopí sa úzdená suanina, až na špečky. Do nej sa dá nadrobno nakrájaná cibula /nešetrit/ a nechá sa spenit. Nééé opražit, enom zesklovatet. Keď je to celé rozpálené, naleje sa tam vrelá voda a celé sa to friško vyleje do zemňákú z vajcem. Že kolko vody? Co já vím, tak akorát. Nesmí to byt ani rídké a už vúbec né husté. Pridá sa sterilizovaný hrášek a ocet podla chuci. Naposledy prezradzím aj tajnost správného octovaňá. Pridá sa lyžička, zamíšá, prikryje, okoštuje. Ked je málo, zase lyžička, pomíšá, zakryje, počká a okoštuje, až dokáď to neni ono. 


 Od jakživa tento šalát robila moja maminka na vianoce. A to aj napriek tomu, že naša Tetka Tylda sa učila za kuchárku v Osvobozenej domácnosti u Magdalény Dobromili Retigovej a to bola najväčšia Česká kuchárka.  

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Kopaničiar

Šak to pekné časy bývali

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV