3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Recepty  >  Domáci chlebík
Domáci chlebík

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Domáci chlebík

18. 12. 2010
Starodávny recept na voňavý chlieb podľa pani Zory Mintalovej - Zubercovej

Prísady

1 kg hladkej múky, 2-3 lyžičky soli, rasca, tuk na vymastenie plechu. Kvások : 4 uvarené zemiaky, 1 lyžica hladkej múky, 40 g droždia, teplá voda.

Čas prípravy

cca 2,5 hod.

Príprava

Večer prenesieme do teplej miestnosti múku a preosejeme ju. Na druhý deň pridáme soľ a rascu, dobre premiešame a v strede urobíme jamku. Medzitým umyjeme a uvaríme zemiaky, potom ich olúpeme a vychladnuté pretlačíme cez sitko. Pridáme do nich lyžicu múky, rozmrvené droždie , teplú vodu, zmes premiešame a necháme vykysnúť. Keď je kvások vykysnutý, vlejeme ho do jamky v múke, zasypeme múkou, prikryjeme textilným obrúskom a necháme podkysnúť. Zo zmesi vypracujeme hladké žilkovaté cesto, ktoré sa nerozlieva ani nelepí, a necháme na teplom mieste ešte kysnúť. Potom z cesta vypracujeme na drevenej pomúčenej table bochník, ktorý necháme podkysnúť, preložíme na vymastený plech, v strede bochníka urobíme jamku a vložíme do horúcej rúry. Potom teplotu znížime a dopekáme do zlatista. Po upečení chlieb potrieme vodou a hoci je lákavý, necháme ho pred jedením vychladnúť.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Pacerki

Ňedam sebe vera, ňedam

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV