3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Recepty  >  Česnečka
Česnečka

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Česnečka

24. 12. 2010
Polievka

Prísady

Údena slanina, cesnak, múka soľ a voda

Čas prípravy

10 min

Príprava

Dnešný deň mi nedá nespomenúť si na Maminu "pústní polívčičku". Neviem čo na nej bolo pôstne keď tam bola slanina. Každý rok sa naši povadili pretoze Otec bol katolik a Mame to "bylo ukradený". Ale Česnečku sme museli jesť všetci. Je jednoduchá.


Vytopí sa slanina, do nej sa pridá lyžička múky a zaleje vodou. Potom sa tam dá "utřený česnek", osolí sa a nechá prejsť varom. Podáva sa s nakrájaným a upraženým chlebom.


U nás bola Česnečka a Kmíňanka varená a konzumovaná v každej situácii. 


Kmíňanka je tiež jednoduchá.


Urobí sa "jíška"/zásmažka/, do nej sa prida rasca a zaleje vodou. Keď polívčička začne vrieť, pridá sa do nej za stáleho miešania rozhabarkované vajíčko.  
Akorát neviem ako sa volá táto polievka po slovensky. Rascovka?


Otec si na Štedrý večer presadil pôstnu kapustnicu. Tá sa varila z rybích hláv a kvasenej kapusty, do ktorej sa pridali hríby. Podávali sa k nej opražené zemiaky. Pražilo sa samozrejme na sádle. :-)

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Rusini v levocskych vrchoch

Ej, lucka lucka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV