3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Recepty  >  Parené buchty
Parené buchty

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Parené buchty

27. 08. 2012
Myslím, že netreba predstavovať buchty robené na pare ....

Prísady

400g polohr. múky, 20g droždia, 20g cukru, 10g soli, 1 vajce, 250ml vlažného mlieka, 150g lekváru, maslo na poliatie, 100g maku na posypanie (alebo kakao)

Čas prípravy

1,5 hod.

Príprava

Múku preosejeme do misy a pripravíme si kvások (mlieko, cukor, droždie). Do múky pridáme soľ, vajce, zvyšné mlieko a nakoniec kvások. Zmiešame všetko tak, aby neostala suchá múka a necháme cca 15 minút postáť. Potom vypracujeme hladké cesto, ktoré necháme vykysnúť. Cesto preložíme na pomúčenú dosku, rozvaľkáme a rozdelíme na cca 12-14 kúskov, ktoré plníme lekvárom a tvarujeme do buchiet. Na sporák si medzitým dáme hrniec a doň paráčik. Hladina vody by mala siahať približne centimeter pod paráčik, ktorý potrieme olejom, vložíme naň buchty a tak isto ich potrieme olejom, aby sa nezlepili. Hrniec zakryjeme a buchty paríme 7 minút. Špáradlom vyskúšame, či nie sú surové. VYberieme na dosku, popicháme vidličkou (aby sa nezrazili). Podávame teplé, posypané makom a poliate popraženým maslom. Kto má rád ovocie, môže miesto lekváru dať  napríklad marhule alebo  slivky. Marhuľové buchty sa u nás sypali smaženou strúhankou a slivkové zasa makom. Dobrú chuť!

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Vernár

Smutnie časy nastávajú

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV