3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Recepty  >  Hríbová omača
Hríbová omača

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Hríbová omača

23. 12. 2012
Záhorí
Na Záhorí je jedno z tradičních štedrovečerních ídeu "hríbová omača". Nevím, jak sa to robiuo originál , ale já ju robím takto:

Čas prípravy

..............

Príprava

Zeberú sa sušené hríby podlá teho kolko do sce, namočá sa do vody. To treba urobit aspoň hodzinu pred varením. Potom sa spraví bíuá základní omáčka :
 Dá sa zehrít litr mléka. V hrnci roztopíš asi 150g másua a tri porádné poléfkové užice huadkej múky. Zebereš si na míšaní metličku, co sa z ňú robí sneh a míšáš, až sa zápražka spiení. Nesmí byt zhnednutá, enem spienená. Naleješ tam asi tretinu mléka a stále míšáš. S tú metličkú, né varajkú. Ked to zhustne, dáš další tretinu mléka a zase míšáš, ked zhustne zas doleješ, až bude konzistencia taková hustejší omáčka. Masa mosí byt pjekne hluaďučká a trošku hustejší než hotová omača, protože sa tam ešče doleje rídzina z hríbú. Upozorňuju na jednu velice dúležitú vjec : používajte normální, porádné másuo a né všelijaké margaríny a oleje. Nakonec treba dat na vrch omáčky kúštek másua, aby sa neurobiua kúrka. 
 
Dálej. Na másle spieníte cibulku, nalejete tam ty namočené hríby. Nekdo ich vymačká, ale já to tam dávam fšecko, podlejete vodú, né moc a dusíte tak púl hodzinky, osolíte, dáte černé korení, bobkový list a kmín /pro mimozáhoráckych obyvatelú rasca/. Ked sa to podusí, vleje sa to do základu a začína dochucování. Súl a ocet. Já mám rači kyselejší, moja moc né, tak si ju dokyselujem na taníri. Íme to z chlebem. Vím, že tento recept neni originál, ale ked sa urobí ten základ, tak jak sem napísau, neni tak cícit múka, jak ked sa uvará hríby v moc vodze a ešče sa ešče tam doleje mléko a potom sa to kdejakýma zátrepkama snaží galánka zahuscit a skončí jak glej. Aj hríby ked sa nevará moc dúho, udržá si arómu. Každý ríká, že neni nad dubáky, ale já a jeden múj kamarád z Liptova tvrdzíme, že modráky majú daleko viečší aróma jak celé dubáky.
 
Sceu bych Vám fšeckým, kamarádzi folklórníci, poprít požehnané svátky, Krista pána narodzení a po smrci královstvo nebeské. 
 
Janek Kohút z rodzinú
 
P.S. a dobrú chuť
 

Potrebujete niečo do domácnosti? Odporúčame nakupovať na www.domace.sk.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Helena Záhradníková

Prepletaj, zapletaj

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV