3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Recepty  >  Pivný chlieb
Pivný chlieb

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Pivný chlieb

26. 08. 2013
V obchode si môžete kúpiť rôzne druhy chleba. Ale ten, ktorý si upečiete doma, bude aj tak ten najlepší a najchutnejší...

Prísady

300 g hladkej múky, 300 g hrubej múky, 1 ČL soli, 250 ml piva, 1/2 kocky kvasníc, 1 dcl vlažnej vody, trocha cukru

Čas prípravy

cca 2 hodiny

Príprava

 

Doma si už tradične pečieme chlieb sami podľa nami osvedčeného receptu. Ale kamarátka mi ponúkla nový recept a ja som sa nebránila - vyzeral zaujímavo a veľmi chutne, navyše výsledok bol famózny, takže nech sa páči:

 

Do misky preosejeme obe múky, do stredu rozmrvíme kvasnice, pridáme vlažnú vodu, v ktorej sme rozpustili cukor (ale môžete dať cukor aj priamo na kvasnice a len zaliať vlažnou vodou), zamiešame len v strede a necháme 5-10 minút postáť. Potom prilejeme pivo (nie studené z chladničky!) a pridáme soľ. Rukou zamiesime polotuhé cesto, ktoré sa nesmie lepiť, poprášime múkou, prekryjeme utierkou a necháme pol hodiny kysnúť. Cesto opäť premiesime a opäť necháme nakysnúť. Nakoniec cesto ešte raz premiesime a vyformujeme bochník, ktorý vložíme do vymastenej formy alebo na pekáč a necháme vykysnúť. Potom pečieme na 200 stupňov približne 30-40 minút, ale orientujeme sa podľa farby chlebíka - každá rúra pečie inak.

 

Keď chceme spraviť väčší bochník, napríklad na oslavu, použijeme samozrejme viac múky - 500 g hladkej a 500 g hrubej múky, celú kocku kvasníc a pol litra piva. Okrem toho môžeme cesto rozdeliť na niekoľko menších bochníkov a poukladdať ich napríklad do vymastenej formy na tortu - vznikne vám chlieb v tvare kvetu a isto ozdobí sviatočný stôl nielen svojou úžasnou vôňou a neodolateľnou chuťou, ale aj zaujímavým tvarom. 

 

Chuťovo je tento chlieb naozaj excelentný! Vyskúšajte :-)

 

Potrebujete niečo do domácnosti? Odporúčame nakupovať na www.domace.sk.

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

JANKO BIELIK

Pret farárom mostek

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV