3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Folklórna televízia  >  Dokument o Rinaldovi Oláhovi
Dokument o Rinaldovi Oláhovi (zoznam videí)

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Dokument o Rinaldovi Oláhovi (zoznam videí)

17. 02. 2012
Nezadané, Zvolenská Slatina
Dokument o Rinaldovi Oláhovi, Československá televízia, 1972. Legendárny husľový virtuóz, Rinaldo Oláh sa narodil v roku 1929 vo Zvolenskej Slatine na strednom Slovensku do muzikantskej rodiny. Otec, ľudový hudobník, ho odmalička učil hrať na husliach. Spolu hrávali na svadbách, a ako päťročný už bol Rinaldo primášom. Keď mal sedem, začal chodiť do hudobnej školy vo Zvolene. Tam, ako aj neskôr na pražskom konzervatóriu, ho voviedli do tajov vážnej hudby, dokonca mu navrhli, aby sa jej profesionálne venoval. Hudobný talent dostal síce do vienka, ale on ho ďalej rozvíjal. Cvičil dvanásť hodín denne. Vážnu hudbu hral bravúrne a bol jej fenomenálnym interpretom, hral napríklad Brahmsa, Paganiniho. Jeho hlavnou devízou však stále zostávala ľudová hudba, bol jej živým nosičom. Jeho hudba je presýtená ľudským teplom a jasnými farbami, ako vravia odborníci. V roku 1947, keď hral s očovským folklórnym súborom na festivale Pražská jar, hudobníci z filharmónie, Národného divadla a iní odborníci, ktorých zaujal jeho talent, mu ponúkli štúdium na pražskom konzervatóriu. Vtedy sedemnásťročný Rinaldo zvládol šesťročné štúdium za tri roky a vrátil sa na Slovensko. Nemohol chýbať pri zakladaní prvého profesionálneho folklórneho súboru na Slovensku - Slovenského ľudového umeleckého kolektívu, ktorý hľadal mladé, nádejné talenty. Patrí k jeho spoluzakladateľom a spojil s ním svoj život na vyše 30 rokov. Naplno sa v ňom uplatnil, veľa s ním cestoval. Roky pracoval aj vo vtedajšom Československom rozhlase v Bratislave a nahral stovky ľudových piesní vo vlastnej úprave. Aj v dôchodkovom veku pomáhal v SĽUK-u a nastupujúcich mladých hráčov zaúčal do tajov špeciálnej svojskej techniky virtuóznej hry na husliach. V roku 2000 udelili tomuto husľovému umelcovi rómskeho pôvodu Cenu ministra kultúry SR. Za jeho jedinečné interpretačné majstrovstvo, ktorým obohatil hudobnú kultúru Slovenska, ho nazývali aj Paganini zo Slatiny. Rinaldo Oláh zomrel 1. júna 2006 vo veku 77 rokov.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

KATKA HOLOSKOVA

Ej, srdenko moje

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV