3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Folklórna dedina  >  Lenka a Evka Bacmaňákové (Heligonkárky z Kysúc)
Heligonkárky z Kysúc

Lenka a Evka Bacmaňákové (Heligonkárky z Kysúc)

Čadca, Oščadnica

 

Na Kysuciach a zvlášť v Oščadnici má hra na heligónke svoje významné miesto. Výraznou mierou k tomu prispievajú aj  sestry Bacmaňákové. Obe pochádzajú z obce  Oščadnica  a folklóru a ľudovej hudbe sa venujú už odmalička.

Na začiatku  sestry účinkovali  v miestnom folklórnom súbore ako tanečníčky, speváčky a taktiež pôsobili aj v drevenej muzičke folklórneho súboru. Neskôr sa začali venovať hre na heligónku a s týmto nástrojom s čoraz väčším úspechom reprezentujú svoju obec doma i v zahraničí. Zúčastňujú sa na rôznych heligonkárskych prehliadkach, jarmokoch, folklórnych podujatiach, festivaloch, ale aj na súkromných oslavách a firemných akciách.

Keď sestry Evka a Lenka spustia svoju hru na heligónkach, na ktorých sa naučili hrať samé, človek cíti zimomriavky po celom tele. A úžasné je, že svojou hudbou a spevom očaria ľudí všetkých vekových kategórii. V ich hre a výraznom speve cítiť charizmu a obrovskú lásku k hudbe . A možno preto sa často pri ich hre a speve človek pozastaví a na pár minút zabudne na túto rýchlu a uponáhľanú dobu. Staršia generácia si nostalgicky zaspomína na časy svojho detstva a mladosti, mladých ľudí  možno napadne myšlienka aké to muselo byť, keď sa ľudia v minulosti len tak stretli a spolu si zahrali a zaspievali.....

Hoci dnes už takmer vôbec po poliach a roliach nepočuť ozveny krásneho spevu mužov a žien, sestry Bacmaňákové nezabudli na svoje dedičstvo po predkoch a naďalej ho udržiavajú pri živote.

Prostredníctvom ľudovej hudby a spevu sa snažia rozdávať radosť a krásu, lebo radosti a krásy nikdy nie je dosť.

Nové CD sestier Bacmaňákových: http://www.heligonkakysuc.sk/novinky/

 


MenoLenka a Evka Bacmaňákové
PrezývkaHeligonkárky z Kysúc
MestoČadca
AdresaOščadnica
Obľúbený nástrojHeligónka

Poznáte?

Heligonkárky z Kysúc, sestry Bacmaňákové30. 06. 2014

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Ľudová hudba Čsl. rozhlasu

Dve ľudové piesne zo Stredného Slovenska

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV